Skip to Content

תופעת הליכה לא נכונה אצל ילדים

2016 דצמבר 4 / ד' כסלו ה' אלפים תשע"ז
סימני אזהרה: סוף סוף התחיל בן השנה וחצי ללכת. כל כך הרבה זמן חיכית לפסיעות האלו. כבר כמה שבועות הוא נתמך בקיר, או מוצא לעצמו מעקה מאולתר. השכנים יודים היטב מתי הוא ער לפי הרעש של גרירת הכיסאות, עליהם נשען הקטנצ'יק כדי לטייל בכל הבית. עכשיו סוף סוף – פסיעות ראשונות, מלוות במחיאות כפיים וקריאות עידוד נלהבות.
- ,

אחרי חודש את כבר מתחילה קצת לדאוג. ההליכה שלו לא נראית כל כך בסדר. משהו ביציבה ה'ברווזית' שלו מעוות מידי. הרגליים נראות עקומות, מעוגלות בקשת פנימית ממש רחבה, וכפות הרגליים נוטות פנימה. סדרה של פניות טלפונית בהולה ליועצות המשפחתיות הקבועות רק מבלבלת אותך יותר. מה עושים עכשיו.

למי פונים כדי לקבל תשובה מוסמכת? לטיפת חלב, לרופא הילדים, ואולי ישירות לאורתופד?

'בשלב הזה, לא פונים לאף אחד', מרגיע דר' איתן שגב, 'בחודשים הראשונים, כשהתינוק לומד ללכת, הוא עדיין לא יציב. הוא נופל וקם, מתנדנד ומייצב את עצמו. בשביל להתייצב הוא זקוק לבסיס רחב. התופעה מצוייה מאוד, שתינוק בשנה הראשונה להליכה ילך עם כפות רגליים שנוטות כלפי פנים, והשוקיים שלו יהיו עגולות, כך שנוצר רווח בצורת קשת רחבה בין שתי הרגליים. שתי התופעות האלו הן בעצם אחת. אצל תינוק אחד זה ניכר יותר, אצל השני פחות, אבל המשותף הוא שאין מה לדאוג, ואין שום צורך לפנות לרופא בעניין. בשלב הבא כשהילד יקבל יותר שיווי משקל, ההליכה תשתפר, והמראה העקום יסתדר מעצמו. כבר מתום השנה הראשונה להליכה, יתחיל השיפור. עד גיל שלוש וחצי – ארבע ההליכה אמורה להיות ישרה ויציבה לחלוטין.

מה הגיל לפנות לרופא לטיפול ?
'אם בשלב הזה הבעיה לא מסתדרת, זה הזמן לפנות לטיפול. כלומר: אם ראיתם שיפור ניכר בשנה השניה להליכה, או שבגיל שלוש וחצי – ארבע עדיין הרגליים עקומות, אתם מוזמנים.
'ישנם שלוש – ארבע מחלות נדירות כמו רככת שיכולות שיכולות לגרום לרגליים עקומות. אם מאבחנים אותם, יש צורך בטיפול. אם מדובר ברככת, הילד יקבל ויטמין D וקלציום. ולפעמים יש צורך בטיפול אחר.
האם ילד שהורס נעליים בריצה זו בעיה ?
'בעיה אחרת שמופיעה אצל ילדים, אם כי בגיל מאוחר יותר, בדרך כלל אחרי גיל חמש, היא בעיית הרגל השטוחה'. כלומר: אם את רואה שהילד הורס נעליים בקצב של ריצה, אל תמהרי להאשים את השובבות שלו בעניין.
'עד גיל חמש, כף הרגל של כל הילדים היא בעלת מבנה שטוח, מסביר דר שגב את התופעה.  בגיל חמש מתהווה הקשת האורכית, כף הרגל אמורה לקבל בשלב הזה את מבנה הקשת בתחתיתה. אמורה – אבל לפעמים זה לא קורה, בזה אשמה דווקא התורשה, כי זו תכונה משפחתית. בשלב הזה פתאום תראי שחיקת נעליים מהירה, או נעל שמשנה את צורתה ומתעקמת כלפי פנים. ברוב המקרים הבעיה היא אסטטית בלבד, בעקבות קשת גמישה בכף הרגל. מבחינה רפואית אין בהליכה כזאת שום בעיה.
מהם הפתרונות כיום בשוק ללא התערבות רופא ?
פתרונות מקובלים: נעליים תומכות או מדרסים. הרגל מרשה לעצמה לברוח כי יש לה לאן. אם נחליף את נעלי הסירה בנעל חזקה וסגורה, כזאת שתומכת בכף הרגל, ומראה לה את הכיוון, פתרנו את הבעיה. אפשרות נוספת היא המדרסים. מעין ספידה אורתופדית מיוחדת, שמכינים בדיוק לפי טביעת הרגל הבעייתית, ומחזירה את הרגל למוטב.

 

כלומר: את מבנה הרגל אי אפשר לשנות. אפשר רק לעזור לה ללכת בתלם. כל עוד שהספידה תלווה כל פסיעה, היא תיתן לרגל את הצורה הרצויה. הספידה יצאה מהנעל? ההליכה מתעוותת שוב.'
מה עם התופעה של כף רגל שטוחה מלווה בכאבים הנובעים מקשת נוקשה מידי ?
במקרים נדירים, התופעה של כף רגל שטוחה מלווה בכאבים הנובעים מקשת נוקשה מידי. התופעה הזאת דורשת טיפול רפואי. זה הזמן לפנות לאורתופד, כדי לבצע ברור. אחרי ביצוע צילומים ובדיקות, יוכלו להתאים לכם את הטיפול הנכון.
מיוחד אצלנו:
'מרפאת כפות רגליים סוסניות' – זהו שמה של המרפאה המלווה ילדים עם בעיות רגליים אורתופדיות, מהלידה והלאה. מי שמופנה למרפאה כזאת יתקל בדרך כלל בזמן המתנה ארוך, כדי להתקבל לבדיקה וטיפול.

 

במרפאה של 'מעייני הישועה' תקבלו מענה וזריז ויעיל והכל במימון קופות החולים. כאן אין כמעט המתנה. פה תוכלו לקבל תור במהירות, מה שיגרום לזה שתוכלו להתחיל במעקב וטיפול בזמן קרוב לגילוי הבעיה.

מרפאות החוץ שלנו שודרגו בכל כך הרבה מומחים,
לכל גיל, לכל אחד וכמובן לכל המשפחה. לבריאות!
חזור למעלה