Skip to Content

ביום שלישי הבא פרופסור בעל-שם בתחום ההיריון והלידה.

מסגרת ההתפתחות האדירה שעוברת על המרכז הרפואי 'מעייני הישועה', הכוללת בין היתר גם קליטת רופאים ופרופסורים מהשורה הראשונה, יצטרף ביום שלישי הבא פרופסור בעל-שם בתחום ההיריון והלידה.
מדובר בפרופסור ברי קפלן, 70, שמגיע לעיר התורה והחסידות אחרי יותר מ-40 בתחום. למעשה, הוא נחשב ל"פוסק" ו"עילוי" ברפואת נשים.

פרופ' ברי קפלן
"המטרה שלי: לעודד ילודה". אל המרכז הרפואי 'מעייני הישועה' יצטרף בשבוע הבא אחד מגדולי רופאי הנשים בארץ, פרופסור ברי קפלן. בשיחה איתו הוא נזכר במפגשיו עם הרבי מליובאוויטש ("שכינה מעל ראשו") ור' חיים גריינמן ("אליהו הנביא") ומסביר על המטרות  
- ,

מסגרת ההתפתחות האדירה שעוברת על המרכז הרפואי 'מעייני הישועה', הכוללת בין היתר גם קליטת רופאים ופרופסורים מהשורה הראשונה, יצטרף ביום שלישי הבא פרופסור בעל-שם בתחום ההיריון והלידה.
מדובר בפרופסור ברי קפלן, 70, שמגיע לעיר התורה והחסידות אחרי יותר מ-40 בתחום. למעשה, הוא נחשב ל"פוסק" ו"עילוי" ברפואת נשים.
קפלן ירש את האהבה למקצוע מאביו, שהיה גם הוא רופא נשים. "יילדתי נשים שנולדו אצל אבי, וגם את בנותיהן. למעשה, אני מיילד כבר את הדור הרביעי", הוא אומר בחיוך.
קפלן למד רפואה באוניברסיטת תל-אביב, וכסטודנט רכש ידע וניסיון ב'איכילוב.' בהמשך עבר להתמחות ב'בילינסון', ומאז הוא שם – "כבר ארבעים שנה וחודש ימים". על-אף שנכנס כמתמחה אחד בין רבים וטובים נוספים, הוא החל לטפס במעלה הצמרת, בעקבות המקצועיות בה ניחן. במשך 6 שניים ניהל את חדר לידה ויולדות, ואחר שימש כסגן מנהל המחלקה במקביל, הוא מנהל כבר כמה שנים את תחום רפואת הנשים במחוז דן של שירותי בריאות 'כללית', תפקיד בו הוא משמש עד היום. "יש לנו שמונה מרכזים לבריאות האשה, עם 70 רופאי נשים", הוא מתגאה במחלקה אותה הוא מנהל; "אנחנו פרוסים בבני-ברק, פתח-תקווה, אלעד, רמת-גן, אור-יהודה ומקומות נוספים".

בין כל העבודה הזו, הוא גם הספיק להוציא תואר נוסף מאוניברסיטת חיפה – מנהל רפואי לרופאים בכירים. "אני מנצל את הזמן שניתן לי מהקב"ה. כל דקה מנוצלת", הוא אומר.
עם השנים פתח פרופסור קפלן מרפאה בבני-ברק.

זה השפיע עליך?
"אני חושב שכן. בפעם הראשונה שהגעתי לעיר התורה והחסידות, ביקשו ממני לבוא לר' חיים גריינמן; הוא הזמין אותי אליו אחרי שחקר עלי, כדי לתהות על קנקני בעקבות המרפאה שפתחתי ברחוב רבי עקיבא. זו הייתה חוויה מאוד גדולה, הוא היה נראה לי כמו אליהו הנביא", מספר קפלן – שאינו חובש כיפה או שומר תורה ומצוות – בהתרגשות רבה.

מטרה עילאית

המוטו שלו, לדבריו, הוא לעודד ילודה. "אני מאוד בעד ילודה ומאוד מעודד זאת, ולא מפחיד או מספר סיפורים לא נכונים בהקשר זה…אני בא במסירות ורואה בזה אידיאל. המטרה שלי בעבודה ב'מעייני הישועה', היא להשתלב, ולהכיר יותר – כדי לסייע יותר"


"מאז, הקשרים שלי עם רבנים ועם גדולי עולם התורה הלכו והתחזקו – גם בפן המקצועי וגם בפן האישי".
המוטו שלו, לדבריו, הוא לעודד ילודה. "אני מאוד בעד ילודה ומאוד מעודד זאת, ולא מפחיד או מספר סיפורים לא נכונים בהקשר זה".
בהקשר זה, הוא מספר על מפגש נדיר נוסף. "כשהייתי מנהל חדרי לידה ב'בילינסון', נשלחתי לארה"ב בידי שניידר – התורם של ביה"ח 'שניידר' לילדים – כדי לראות דוגמאות לחדרי לידה, על מנת לבנות כדוגמתם ב'בילינסון'. ביקרתי אצל הרבי מליובאוויטש, שהיתי בחדרו לא פחות מ-10 דקות – ומכל הדברים בעולם ביקשתי ממנו רק דבר אחד: הרבה לידות. ואכן, ב"ה היו עוד הרבה לידות. חבל שלא ביקשתי גם בריאות", הוא אומר בדיעבד. "דיברנו על הנושא של רפואת נשים, וקיבלתי ממנו 2 מטבעות של דולר ושטר של דולר לצדקה".
גם המפגש הזה לא סר מזכרו: "זה היה כאילו יש מעליו שכינה. זו הייתה לי חוויה מאוד גדולה, שעד היום כשאני נזכר בה, אני סומר", הוא נרגש.
כיום משמש הפרופסור גם כמנתח במרכז 'נאווה' בב"ב ובמדיקל בהרצליה. "שנים רבות עשיתי את מרבית הניתוחים הקיסריים ב'בילינסון'; הייתי למעשה האיש של הניתוחים הקיסריים שם", הסביר.
הקשר שלו עם הציבור החרדי, כאמור, הדוק ועוצמתי: "הכנסתי הרבה רופאות נשים לעבודה בב"ב ובאלעד, וריעננתי לא מעט נהלים שקשורים להלכה, כדי שהציבור יקבל הרגשה כמה שיותר טובה: גם בטיפולים קשים – וגם בדברים שהם חוויה כמו היריון ולידה. המטרה שלי היא לעזור לציבור, אני בא במסירות ורואה בזה אידיאל. המטרה שלי בעבודה ב'מעייני הישועה', היא להשתלב, ולהכיר יותר – כדי לסייע יותר; אני רואה בכל מקום את האור – מה אפשר לעשות. המטרה שלי היא לבוא ולתת את מלוא תשומת-הלב".

מה תרצה לפתח באופן אישי. משהו שקרוב לליבך?
"לתת יחס טוב ללידות: להוריד את מפלס החרדה, להסיר את הפחדים, בהתאם לוותק ולניסיון שלי. כל מקרה שבו אוכל לסייע – יחמם את ליבי".

 

חדשות מרכז נוספות

"לא נכון להוזיל את התמ"ל – יש להפנות את המשאבים לעידוד הנקה וסיוע למתקשות"

בעקבות סערת תרכובות המזון לתינוקות המתחוללת בארץ ועל רקע הצעת גורמים שונים להביא לכדי הוזלת מחירי תחליפי החלב לתינוקות, באמצעות סבסוד ממשלתי, אומרת ד"ר מירה ליבוביץ, רופאה באגף ילודים ופגים ומנהלת מרפאת הנקה במרכז הרפואי מעיני הישועה בבני ברק, כי יש להפנות את המשאבים לעידוד ההנקה ומאידך לסייע... קרא עוד >

חזור למעלה