Skip to Content

'תו תקן' בין-לאומי לאיכות ובטיחות –בציון גבוה ביותר

עכשיו זה רשמי: המרכז הרפואי מעיני הישועה קיבל ציון גבוה ביותר במבחני תקן. בתום שנתיים של הכנות: בית החולים 'מעייני הישועה' קיבל 'תו תקן' בין-לאומי לאיכות ובטיחות –בציון גבוה ביותר | מתוך 1,100 מדדי איכות שנבדקו הנוגעים למקצועיות, רפואה, בטיחות, ניקיון, ניהול ועוד, עמד המרכז הרפואי בהצלחה רבה בציון של 98%.

בתום שנתיים של הכנות: בית החולים 'מעייני הישועה' קיבל 'תו תקן' בין-לאומי לאיכות ובטיחות –בציון גבוה ביותר | מתוך 1,100 מדדי איכות שנבדקו הנוגעים למקצועיות, רפואה, בטיחות, ניקיון, ניהול ועוד, עמד המרכז הרפואי בהצלחה רבה בציון של 98%. ד"ר משה רוטשילד, נשיא ומייסד בית החולים: "הוכחנו שוב כי שילוב רפואה והלכה תורם לאיכות הטיפול" | מנכ"ל המרכז הרפואי, מר שלמה רוטשילד: "מעיני הישועה הינו בית הרפואה המצטיין בארץ. המטופלים זוכים לטיפול יעיל, מסור ובטוח יותר"

תו תקן בינלאומי לבית החולים

הכרה בינלאומית
במשך שנתיים עמלו עובדי המרכז הרפואי 'מעייני הישועה' על שיפור כלל המערכים, לקראת המבחן החשוב ביותר שקיים היום בעולם הרפואה: מבדק האקרדיטציה. בתום הכנות מרתוניות וקפדניות שכללו השקעות בהיקף של למעלה מ-10,000,000 ₪ בפיתוח, שדרוג, הטמעת נהלים וממדי איכות, הגיעו סוף-סוף התוצאות: המרכז הרפואי קיבל מצוות הבודקים האמריקני את הציון הגבוה: 98%.

 מתוך ה-1100 אלמנטים שנמדדים, רק 26 מהן היו חלקיים או בלתי מכוונים. לכל מקום שהלכנו פגשנו באנשים חושבים, חושבים חזק מאוד על המדע ועל האומנות שברפואה 
- גב' אן וטקינס,

את המבדק קיים צוות בקרים בכיר המורכב מתחומי רפואה, סיעוד ואדמיניסטרציה, שהגיע במיוחד מארה"ב כדי לבצע בדיקת עומק. אנשי המבדק בחנו יותר מ-1,100 מדדים וסטנדרטים שונים הנוגעים למקצועיות, רפואה, בטיחות, ניקיון, ניהול ועוד.

בתום מחקר העומק שביצע צוות הבקרים במשך שבוע שלם, הם כינסו את עובדי המרכז הרפואי לישיבה מיוחדת ובה הודיעו כי המרכז הרפואי עמד בהצלחה רבה במבדק ובאופן נדיר זכה בציון גבוה ביותר 98%. הציון כולל עמידה בכל הממדים החשובים שנבדקו. בשל כך, ארגון J.C.I האמריקאי העניק ל'מעיני הישועה' את אות האיכות ו"תו התקן הבינלאומי" לאיכות ובטיחות.

בתום הישיבה מסרו צוות הבודקים הבכיר את טיוטת הדו"ח להנהלת המרכז הרפואי אשר בהתרגשות רבה ואף דומעת הכריזו כי "הדו"ח הבינלאומי מאשש את העובדה כי המרכז הרפואי מיישם את אשר חרוט על דגלו ואשר לשמו הוקם "מתן רפואה מקצועית ע"פ ההלכה ושמירה על ערך קדושת החיים".

צוות הבודקים אמרו כי אחת הסיבות לציון הגבוה היא הקפדה והצטיינות יתירה ב-3 תחומים עיקריים, שהוטמעו החל מהעובד הזוטר ביותר ועד למנכ"ל, ובכל מחלקה: שירות, בטיחות ואווירה מיוחדת.

תו תקן בינלאומי לבית החולים

 ראינו הרבה גישות טובות מאוד, שעליהם נחמיא או נספר בבתי חולים אחרים ברחבי העולם. גם כן למדנו הרבה דברים חדשים על הקהילה, התרבות והדת היהודית חרדית 
- גב' מריאן סמרד,

תחום ה'בטיחות' כולל את המטופלים, העובדים, מתן תרופות, מניעת זיהומים ובטיחות אש. תחום ה'שירות' כולל טיפול אדיב וסובלני במטופלים והשמת המטופל במרכז. תחום ה'אווירה המיוחדת' הדגישו הבודקים את האווירה הטובה והמשפחתית שיש בין צוותי המרכז הרפואי.

הבודקים הדגישו כי הבחינו באופן בולט בקשר העמוק שבין המרכז הרפואי לקהילה ואת הקשר המיוחד שבין הצוות למטופלים. עוד אמרו כי הבחינו באופן מוחלט בשילוב המיוחד שבין הרפואה ליסודות הרוחניים שעליו מושתת בית החולים בהיותו פועל ברוח המסורת היהודית.

שבוע המבדק סימן את נקודת השיא בתהליך היערכות שבית-החולים עבר לקראת המבדק – תהליך שהחל כבר כאמור לפני כשנתיים. ככל שהתקרב מועד המבדק, ההכנות הלכו ותפסו תאוצה. עשרות נהלים מיושנים הוחלפו ועודכנו, מאות שעות הדרכה הוקדשו ואלפי משימות אחזקה בוצעו. ציוד ומכשור רפואי חדש נרכש. כולן נבנו נדבך על גבי נדבך במטרה אחת: לשפר את השירות בבית-החולים, את איכות הרפואה ובטיחות המטופלים.

התהליך חשוב מהתוצאה

נשיא ומייסד המרכז הרפואי מעיני הישועה, ד"ר משה רוטשילד, היה נרגש עד מאוד בעת שעמד מול מאות המנהלים והעובדים והכריז בפניהם: "הוכחנו שרפואה והלכה אינם סותרים, להיפך, הם שלובים יחד זה בזה ותורמים לאיכות הטיפול ורפואת החולים".

מנכ"ל המרכז הרפואי שלמה רוטשילד סיבר את אוזני העובדים ואמר: "הצלחת המבדק בציון כה גבוה מציבה את מעיני הישועה כבית הרפואה המצטיין בארץ. התהליך חשוב מהתוצאה. כתוצאה מהטמעת תהליכי האקרדיטציה במעיני הישועה – המטופלים זוכים לטיפול יעיל, מסור ובטוח יותר". הוא שיבח עד מאוד את העובדים שנרתמו בכל כוחם ופעלו ללא לאות בימים ובלילות למען קידום המרכז הרפואי והחתירה למצויינות בתחומי האיכות והבטיחות.

לדבריו, "קבלת תו התקן שלה-JCI מהווה אישור רשמי, בינלאומי, לאיכות ובטיחות הרפואה המוענקת מידי שנה לכ-200,000 מטופלים. ההתגייסות של כל עובדי ביה"ח, ההתייחסות הרצינית ושיתוף הפעולה הפורה בין הסקטורים השונים הבטיח את המצוינות שלנו במבדק.

אקרדיטציה

 יש לי מספר קולגות וחברים חדשים שכולם הצטרפו וכמובן מחויבים לתהליך במידה שווה. אני מעריך את המאמץ הקבוצתי שנעשה פה כהכנה
- מר רועי סמוט,

המבדק שאותו עברו במעיני הישועה בציון גבוה במיוחד הוא מבדק איכות בינלאומי הנועד לזכות בתו תקן היוקרתי של ארגון JCI (Joint Commission International). מדובר בתו האיכות המחמיר ביותר שניתן לבתי-חולים בישראל ובחו"ל, המצביע על מצוינות באיכות ובטיחות הטיפול הרפואי הניתן בבית החולים.

הערכות הן כי בשנים הבאות לא יינתן אישור הפעלה לגוף בריאות או בית חולים שלא יעבור את התהליך שנועד להבטיח כי המוסד הרופאי מעניק למטופליו שירות רפואי איכותי ובטוח.

התהליך נקרא 'אקרדיטציה' – מילה שעד לאחרונה הייתה מוכרת רק לקומץ מנהלים בתחום אבטחת איכות, ואילו כיום הפכה לשגורה בפיהם של כל 1,300 עובדי המרכז הרפואי בכל הדרגים. בתהליך הושקע הון עתק בהטעמת ויישום כ-1,100 סטנדרטים ב-16 פרקים שהוגדרו מראש ע"י ארגון JCI, בחלוקה לשני נושאים עיקריים:

סטנדרטים קליניים: הנוגעים לטיפול עצמו, כגון יעדי הבטיחות הבינלאומיים (IPSG), אופן הערכת המטופל והטיפול בו, בטיחות הרדמה ופעולות כירורגיות, מניעת זיהומים וניהול הטיפול התרופתי בבית החולים.

סטנדרטים ניהוליים: הנוגעים להתנהלות בית החולים כמוסד רפואי, כגון גיוס והכשרת עובדים, ניהול תשתיות, ניהול מחקר וניהול המידע.

 
 
 
 
 
 

 

חדשות מרכז נוספות

"אחוזי ניתוח קיסרי מהנמוכים בארץ": נתון יוצא דופן בבית החולים מעיני הישועה

אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי 'מעיני הישועה' מהמובילים בארץ במס' הלידות ובאיכות השירות הרפואי, גאים להציג את נתוני שנת 2020: צוות מקצועי המסייע ללידה בטוחה ומפחית את הצורך בניתוח קיסרי ב50% ביחס לממוצע הארצי | בנוסף, בית החולים מעניק סיוע מקיף ליולדות לפני ואחרי הלידה, במרפאת 'פוסטרום לידה' מיוחדת... קרא עוד >

חזור למעלה