Skip to Content

במעמד חגיגי ורב רושם נחנך בנין המרכז הרפואי לבריאות הנפש במרכז הרפואי מעיני הישועה

שר הבריאות: "מדובר בתיקון גדול מאוד. היו מצבים שבהם הרבנים לא התירו לחולים להתאשפז בשל בעיות צניעות קשות" | ד"ר הרב משה רוטשילד: "כמי שעוסק ברפואה כ-60 שנה אני יכול לקבוע כי המהפכה הגדולה ביותר בעולם הרפואה הוא בתחום הפסיכיאטריה"

חנוכת המרכז לבריאות הנפש

המרכז הרפואי הראשון בעולם שנבנה והותאם במיוחד לצרכי הקהילה הדתית והחרדית

במעמד נרגש ורב רושם נחנך המרכז הרפואי לבריאות הנפש שע"י המרכז הרפואי מעיני הישועה – המרכז הרפואי הראשון בעולם שנבנה והותאם במיוחד לצרכי הקהילה הדתית והחרדית. בבנין קומות אשפוז נפרדות לגברים, נשים, ילדים.

המרכז הרפואי לבריאות הנפש 'מרבה דעת' – הינו קומפלקס ענק, משוכלל ומפואר שטרם נראה כמותו בכל בתי החולים לבריאות הנפש בישראל.
בית הרפואה שעלותו קרוב ל-100 מליון ₪ כולל שטח בנוי של 12,500 מ"ר, המתפרסים על פני 8 קומות: 3 קומות אשפוז, קומת מרפאות, קומת טיפול יום, לובי, אגף מיון וקומת ביניים ו-2 קומות מרתף.
מעמד ההתכנסות המיוחד התקיים באוהל רחב ממדים שהוקם במיוחד לרגל המעמד ברחבת חניית בית החולים, לשם התכנסו ובאו מאות המוזמנים ובהם רבנים, אישי ציבור ועסקני בריאות מכל רחבי הארץ.
משא נרגש עד מאוד נשא נשיא ומייסד המרכז הרפואי מעיני הישועה הד"ר הרב משה רוטשילד, אשר תיאר את מלאכת הקודש בהקמת בתי הרפואה לפני כמחצית יובל שנים ואת בית הרפואה לבריאות הנפש כיום.
הוא ציין כי "כמי שעוסק ברפואה כ-60 שנה אני יכול לקבוע כי המהפכה הגדולה ביותר בעולם הרפואה הוא בתחום הפסיכיאטריה. אם בעבר היו שומעים על חולי הנפש רק בעת פטירתם, הרי שכיום ניתן לטפל בכ-90% מהבעיות ולהחזיר אנשים לקהילה ולמשפחתם באופן בו ניתן לתפקד כבני אדם".

דברים מרגשים וחוצבים נשמעו ע"י שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, אשר ציין כי מדובר בתיקון גדול עד מאוד, באשר היו מצבים שבהם הרבנים לא התירו לחולים להתאשפז בשל בעיות שונות בנושאי רפואה והלכה ובהם בעיות צניעות קשות.

"כמי שעוסק ברפואה כ-60 שנה אני יכול לקבוע כי המהפכה הגדולה ביותר בעולם הרפואה הוא בתחום הפסיכיאטריה. אם בעבר היו שומעים על חולי הנפש רק בעת פטירתם, הרי שכיום ניתן לטפל בכ-90% מהבעיות ולהחזיר אנשים לקהילה".

מייסד ונשיא המרכז הרפואי
מרכז רפואי בצמיחה

זוהי עבורי סגירת מעגל לבוא ולשמש כמנהל מחלקה פנימית במרכז הרפואי מעיני הישועה בבני ברק.

מייסד ונשיא המרכז הרפואי

"כמי שעוסק ברפואה כ-60 שנה אני יכול לקבוע כי המהפכה הגדולה ביותר בעולם הרפואה הוא בתחום הפסיכיאטריה. אם בעבר היו שומעים על חולי הנפש רק בעת פטירתם, הרי שכיום ניתן לטפל בכ-90% מהבעיות ולהחזיר אנשים לקהילה". [/small_box_text_shortcode]
בדבריו הזכיר את החלטתו להביא לכדי ביצוע את הרפורמה לבריאות הנפש שהיתה תקועה במשך עשרות שנים בוועדות שונות. בעבר היו מצבים שבהם ערים שלמות בפריפריה היתה מחוץ לתחומי הטיפול בבריאות הנפש. הרפורמה גרמה לכך שקופות החולים אמורים לתת שירות בתחומי בריאות הנפש בדומה לכל שאר הטיפולים הניתנים בקופות החולים.
קדם למעמד הנרגש בהשתתפות גדולי ישראל, התכנסות מיוחדת של רבנים ואישי ציבור בבנין המרכז הרפואי החדש למעמד קביעת מזוזות וחנוכת מחלקות האשפוז החדשות. המעמד התקיים בהשתתפות שר הבריאות הרב יעקב ליצמן ובכירי משרדו בהם הד"ר טל ברגמן ראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות.
במעמד נשא דברים מנכ"ל המרכז הרפואי הרב שלמה רוטשילד, יו"ר הדירקטוריון רו"ח משה ליאון והד"ר טל ברגמן. בדברים העלו על נס את שיתוף הפעולה המיוחד שבין משרד הבריאות למרכז הרפואי ואת פריצת הדרך הרפואית ההיסטורית בפתיחת המרכז לבריאות הנפש.

זככל שתחייכו יותר הסיכוי לתחלואה נפשית בסביבתכם יהיה נמוך יותר"
הרב ד"ר משה רוטשילד סימן לעצמו מטרה מאוד מאוד ברורה: למחוק את הסטיגמה הלא נעימה המודבקת למי שלוקה במחלות נפשיות. אבל זה לא אומר שהוא אינו מודאג מהעלייה באחוזי התחלואה בתחום הזה.
"המצב הכלכלי הקשה הוא גורם מאוד מרכזי לפריחה של מחלות נפשיות", הוא טוען. "כשאנשים מרגישים שהם חנוקים, שאין להם לאן לברוח מהחובות המעיקים, הם הופכים נרגנים וכועסים, אין להם סבלנות לילדים, הם לא מחייכים אליהם וגם לא לעצמם, בקושי מדברים זה עם זה, ועסוקים כל היום בלשרוד עוד חמש דקות. המצב הזה הוא מתכון ברור להעלאת הסיכון לבעיות נפשיות. זה גורם למשברים קשים, למצבים של הפרעות אכילה, לדיכאון קליני חמור ועוד הרבה מאוד סימפטומים שנובעים מהבעיה הקשה.

"אבל צריך לזכור שלא המצב הכלכלי הוא הגורם, אלא הדרך שאנשים בוחרים להתמודד אתו. כשאדם אינו מתאים את עצמו למציאות, ומאפשר למציאות להשתלט עליו ולרסק לו את הנפש, התוצאה לא נעימה בעליל.
אם אותו אדם, מסתובב עם אותה מצוקה כלכלית, אבל הוא יודע להניח אותה בזווית הראש כשהוא מגיע הביתה, הוא משמח את המשפחה, מחייך לילדים, שומר על חיוניות ועל אחדות המשפחה, המצב הכלכלי שלו לא יהפוך לגרוע יותר בגלל שהוא חייך ושמח, ואילו המצב הנפשי שלו ושל כל בני משפחתו ישתפר פלאים!".

המסקנה של הרב רוטשילד מאוד ברורה: "אם אתם רוצים לגדל משפחה בריאה, תתחילו להשקיע. הילד שלכם זקוק לחיוך ולמילה טובה לא פחות משהוא זקוק לנעליים חדשות במקום אלו שכבר בלו ונקרעו. ההבדל הוא שלגייס כסף לרכישת נעליים זה פרויקט שעלול להיות מאוד מורכב עבור מי שאך בקושי מצליח לשרוד את התשלומים למוצרי מזון בסיסיים.

 

החיוך לעומת זאת לא עולה לך כסף, הוא אפילו לא מצריך מאמץ או הקדשת זמן מיוחד. כל מה שצריך לעשות זה רק להקשיב חצי דקה לילד או לילדה, להשתתף בצערו או בשמחתו, לחייך אליו ולומר לו מילה טובה. אם אנשים היו יודעים כמה בעיות החיוך יכול לחסוך להם ולילדים שלהם, הם לא היו מתקמצנים כל כך בנושא הזה.
"ואני רוצה לומר עוד משהו על אחריות של הורים בנושא בריאות הנפש שלהם. משום מה אנשים נוטים לסמוך על כל מיני חאפרים וגורמים לא מקצועיים, כשמדובר בבריאות הנפש. פתאום כל מי שלמד שלושה קורסים מקוצרים כבר יכול לחולל נפלאות ולפתור מצוקות נפשיות קשות.
"ההבנה הזאת נובעת מהתפיסה השגויה לגבי בעיות נפשיות. צריך להבין ולדעת שמחלה נפשית היא כמו מחלה פיזית. אם לא תטפלו בה בתרופה הנכונה היא עלולה להחריף, היא עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים חלילה וחס.
"כשאתם נתקלים בבעיה, אל תחליטו לבד. אל תסתמכו על חאפרים, אל תנסו לגמד את הבעיה, בואו לקבל חוות דעת מקצועית, ובעקבותיה גם לקבל טיפול מקצועי בהתאם לצורך. תמציות של צמחים ואבקות שונות יכולות אולי להיות יעילות במקרים מסוימים, אבל במקרים רבים מאוד הן רק מעכבות ומונעות את המטופל מלקחת תרופה שבאמת יכולה לעזור לו באופן משמעותי".
תמונות ממעמד חנוכת הבית

חדשות מרכז נוספות

כינוס מקצועי של מנהלי התוכנית הלאומית 360 לילדים ונוער

המרכז לבריאות הנפש של המרכז הרפואי 'מעיני הישועה' (מרבה דעת) אירח היום כינוס מקצועי של מנהלי התוכנית הלאומית 360 לילדים ונוער מכ- 30 רשויות במחוז ת"א והמרכז. 'מעייני הישועה' מקיים ממשקים בתוכניות מגוונות עם התוכנית הלאומית ובמהלך היום נדונו התוכניות התקציביות לקראת שנת 2017 לצד הרצאות מיוחדות... קרא עוד >

חזור למעלה