Skip to Content

העיר בני ברק מרכינה ראש בפני ד"ר משה רוטשילד זצ"ל שהיה הרופא שלה במשך שנות יובל

הלך לעולמו נשיא ומייסד המרכז הרפואי 'מעייני הישועה' הרב ד"ר משה רוטשילד זצ"ל, שאושפז לפני פחות משבוע לאחר שנפגע בראשו. בימים האחרונים חלה התדרדרות במצבו הרפואי, ובהושענא רבה השיב נשמתו לבורא כשהוא בן 89. הלווייתו התקיימה בבני ברק | עשרות אלפים מתושבי בני ברק חלקו כבוד אחרון לרופא של בני ברק הד"ר משה רוטשילד זצ"ל, במסע ההלוויה המוני | הד"ר רוטשילד זכה לשמש כרופאם האישי של מרנן בעל הקהילות יעקב – הסטייפלער (אביו של  מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א), הרב שך, הבבא סאלי, ועוד עשרות רבנים.

ד"ר משה רוטשילד

העיר בני ברק מרכינה ראש בפני מי שהיה הרופא שלה במשך שנות יובל עוד טרם פתיחת המרכז הרפואי.

לד"ר רוטשילד 17 ילדים ומאות נכדים ונינים. את המרכז הרפואי יסד בקיץ תש"נ 1990. לפני כן שימש כרופא של בני ברק ובמיוחד רופא ילדים ורופאם של גדולי ישראל. בשבתות וחגים היה רואה כמאה מטופלים ביום ולעיתים היה הולך ברגלו מקצה לקצה בעיר כדי לבדוק מטופלים.

כיום מטופלים במעיני הישועה מידי שנה בלמעלה מ-200 אלף איש בשנה במסגרת 18 מחלקות ועשרות רבות של מרפאות, יחידות ומרפאות.

 ד"ר רוטשילד היה פורץ דרך ומניף הדגל למיזוג עולם הרפואה וההלכה השלובים זה בזה ותורמים להשבחת הטיפול הרפואי ע"י הנגשת הרפואה הציבורית בקהילה, במתן רפואה מקצועית עם נשמה ברוח היהדות ומסורת ישראל. 

לפני כשלוש שנים זכה לחנוך מרכז רפואי נוסף לבריאות הנפש 'מרבה דעת' בו פועלים מחלקות, מרפאות ומחלקות לאשפוז יום, לגברים, נשים ובני נוער.

זהו המרכז הרפואי הראשון בעולם לבריאות הנפש שנבנה בהתאמה מיוחדת לשומרי תורה ומצוות ועם סטנדרטים של מלונות פאר.

מיד לאחר חג הסוכות תיפתח היחידה החדשה לטיפול בהפרעות אכילה לילדים ומתבגרים.

בחודשים האחרונים ראיין ד"ר רוטשילד נערים ונערות עם בעיות הפרעות אכילה ובמיוחד בני נוער הסובלים ממחלת 'אנורקיה נרבוזה'.

הוא היה מעורב בכל הפרטים הקטנים ואף נסע לחו"ל מספר פעמים באחרונה לצורך גיוס משאבים מאילי הון ונדיבי עם בתפוצות, לצורך פיתוח המרכז הרפואי ובייחוד המרכז לבריאות הנפש.

ד"ר רוטשילד היה פורץ דרך ומניף הדגל למיזוג עולם הרפואה וההלכה השלובים זה בזה ותורמים להשבחת הטיפול הרפואי ע"י הנגשת הרפואה הציבורית בקהילה, במתן רפואה מקצועית עם נשמה ברוח היהדות ומסורת ישראל.

למי הרבי נתן צ'ק פתוח? ואיזה שינוי תפיסתי הוא חולל במערכות הבריאות בישראל ובעולם

ד"ר משה רוטשילד רופא יהודי חם שעלה משוויץ לישראל והתיישב בבני ברק היה מכונה "הרופא של בני ברק". למרות היותו בעל משפחה רחבה עם 17 ילדים, הצליח  לראות ולטפל לבדו בעשרות רבות של ילדים ומבוגרים מידי יום, שבת וחג. כאשר היה צריך ללכת לבית החולה לא היה נרתע והולך מקצה העיר האחד ועד קצהו השני כאשר ילדיו מחזיקים בתיק עם הכלים והתרופות כאשר הוא נמנע מלטלטל חפצים בשבת.

ואז החליט לעשות מעשה ולהקים בית רפואה שישרת את תושבי העיר בבני ברק. הוא רכש אדמת טרשים שהיתה מיועדת עבור בריכה עירונית, על אף שידידיו ומכריו הזהירו אותו כי הוא שם כספו על קרן הצבי ואף מהנדס העיר שיגר לו מכתב אזהרה מפורש… הוא לא נרתע ואסף פרוטה לפרוטה בכל העולם להקמת בית הרפואה שאז נקרא בפי כל *בית חולים*.

באחד ממסעיו הוא הגיע לרבי מליובאווטיש לפגישה בבית מדרשו בניו יורק וסיפר לו על חזונו. הרבי הניח בידו צ'ק חתום פתוח ואמר לו תרשום כל סכום שתחליט. ד"ר רוטשילד רשם אלף דולר. הרבי ביקש שיקראו לזה בית רפואה והד"ר הבטיח לעשות כן וגם קיים.

כיום ניתן לראות שלט מתנוסס לגובה רב בשם "בית רפואה". הוא גם מסביר בכל עת מצוא כי אנו אמורים לטפל ולעשות את החולים בריאים ולכן קוראים לזה בית רפואה. מהלך זה נכנס לתודעה וכיום בתי רפואה רבים בארץ ובעולם שינו את התפיסה שהינם מרכזים רפואיים ולא עוד בתי חולים. וב"ה כיום יש קמפוס שלם שנקרא "קרית מעיני הישועה" ושם פועלים שני בתי רפואה גדולים אחד לגוף והשני לנפש. ובקרוב ייפתח גם המבנה השלישי שיכלול את מכון הלב ומגדל אשפוז.

אובדנו בחטף היא מכה קשה ליהדות החרדית בכלל ולעולם הרפואה היהודי בפרט.

 

חדשות מרכז נוספות

חזור למעלה