Skip to Content

כאבים בנרתיק ובפי הטבעת

2017 יולי 24 / א' אב ה' אלפים תשע"ז

שאלה

שלום רב,

לפני שלושה חודשים החלו לי כאבים בנרתיק , התחיל בגרד קל שאובחן כפיטריה והמשיך בכאבים בנרתיק ובפי הטבעת , בבדיקה של מס' רופאים -חלקם ראו פיטריה וטופלתי במגוון רחב של תרופות שלא הועילו, בדיקות משטח, תרבית, דם, קולופוסקופיה וולבוסקופיה היו תקינות . רופא פרטי אבחן שמדובר בהתכווצות של שרירי האגן והמליץ על פסיוטראפיה , (אציין כי באותה תקופה בערך התחלתי אימוני trx) כרגע מטופלת אצל פסיוטראפיסטית שלאבחנתה יש גם צניחה קלה של ריצפת האגן ,אך המצב רק מחמיר את עוצמת הכאבים , לאורך כל 3 חודשים הכאבים הם יומייומיים ללא הפוגה במשך שעות היום , רק בתנוחה של שכיבה יש הקלה ובימים האחרונים גם בשכיבה אני סובלת מכאבים, בתנועת הליכה הכי קשה לי , הכאב כל הזמן משתנה בצורתו – התחיל עם כאבים של שריפה ועקצוצים בנרתיק, התפתח גם לפי הטבעת עם תחושה של כאבים כמו כאבי טחורים, היום יש פחות שריפה אך יש תחושה של מלאות וגוף זר בנרתיק וכאבים בפי הטבעת , השאלה אם אני צריכה לפנות לטיפול אחר, האם אני מאובחנת בצורה נכונה ומטפלת במקום הנכון. אשמח מאוד להתייחסותכם, אני ממש חסרת אונים ,איכות החיים שלי השתבשה לגמרי בשל הכאבים. תודה .

תשובה

שלום לך, שמי סיון מור ואני הפיזיותרפיסטית לשיקום רצפת האגן בביה"ח.

עולות לי כמה שאלות בעקבות מה שציינת:

  1. האם עברת בירור גאסטרו? כאבים בפי הטבעת צריכים להבדק ע"י רופא מתחום גאסטרו או פרוקטולוג. האם יש דימום כלשהו? במידה וכן – מיד ללכת להבדק. אני מבינה ששאר הבדיקות היו תקינות, וכי בעצם הטיפול שקיבלת לפטריה לא פתר את הבעיה.
  2. בת כמה את? האם עברת לידות? מתי היתה האחרונה?
  3. אני מבינה שאת כבר מטופלת בפיזיותרפיה לרצפת אגן וזה מצוין. קשה לי להאמין כי הצניחה שאובחנה לך היא זו שגורמת לכאבים החזקים שלך. מלבד אימוני TRX – שכן יכולים לגרום לעומס וכיווץ יתר ברצפת אגן, האם את יכולה לקשר את הכאבים למשהו נוסף? האם עברת שינוי בחייך לפני 3 חודשים? מעבר דירה? מקרה שקרה? נפילה או טראומה אחרת? האם יידעת את הפיזיותרפיסטית שלך בכך?
  4. האם הכאבים בנרתיק או בפי הטבעת או שניהם גם יחד קשורים גם ליחסים? האם הם מחמירים בזמן/אחרי יחסים? האם הכאבים מלווים בדימום מהנרתיק או מפי הטבעת?
  5. האם יש תלונות אחרות הקשורות במערכת השתן (דליפות שתן, קושי בריקון שתן, תכיפות, דחיפות) או תלונות הקשורות במערכת העיכול (עצירות, שלשולים, טחורים, פיסורה, בעיות ריקון), או תלונות הקשורות במערכת המין (כאב ביחסים, חוסר יכולת לקיים יחסים, תחושה לא נעימה או שונה)?

אשמח לנסות להרחיב אם תוכלי לספק לי עוד פרטים. אשמח גם לראות אותך בביה"ח ברגע שאצליח למצוא לך תור.

נשמע כי את סובלת, ולא כדאי שתחכי הרבה עם טיפול.

במידה והפיזיותרפיה לא עוזרת, דברי עם הפיזיותרפיסטית שלך ותתייעצי לגבי המשך טיפול.

וכפי שהמלצתי בתחילה – בירור אצל רופא גאסטרו בשל הכאבים בפי הטבעת. 

אשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

יש לזכור כי ייעוץ בהתכתבות מבלי לבדוק את המטופל מתייחס תמיד למקרה ממוצע. אסור לעשות שינויים בטיפול מבלי להיוועץ ברופא המטפל. צוות הרופאים המומחים והמקצוענים שלנו במרפאות החוץ והמכונים פועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות בזמינות תורים גבוהה במיוחד. אתם יכולים להיות רגועים, אנו עושים הכל לבטיחותכם ולבריאותכם! אמצעי הגנה למטופלים ולצוות הרפואי, שמירת מרחק מבוקרת בחדרי ההמתנה, מרווחי זמן בין התורים למניעת עומס ממתינים והפרדה מוחלטת באגפים השונים.

שאלה

שלום גב' סיוון  מור,
ראשית תודה רבה על התייחסותך המהירה . אתייחס לשאלותייך בתקווה לעורר כיוונים נוספים למצוא את הבעיה :

– אני בת 44 אם לשלושה בנים ( 21,17,11 )  , לידה ראשונה ואקום, היתר לידות רגילות.

– לא עשיתי בירור גאסטרו, אין דימום ואין בעיות ביציאות –  קיימת השערה שהכאבים הקיימים מוקרנים מהשרירים המכווצים גם לפי הטבעת.

– למעט אימוני TRX לא חל משהו מיוחד , שיגרה רגילה של בית, עבודה ..  לאבחנת הרופא , סבירות נמוכה שהכאבים החלו בגלל אימוני ספורט , לטענת הפיזיותרפיסטית – סבירות גבוה שכן נגרמו בשל אימונים ולחץ על האיזור.

– אין לי כאבים ביחסים אך יש תחושה לא נעימה , לא ממש יודעת להסביר ..  הכאבים לא מוחמרים בזמן / אחרי היחסים. ( כרגע בגלל התחושה הכללית של הכאבים נמנעת מיחסים).

– אין דימום מפי הטבעת גם לא בנרתיק.

– אין  בעיה במערכת השתן או במערכת העיכול ( תכיפות שתן בסדר, גם יציאות תקינות)

הועלתה סברה שיכול להיות שמדובר בוולוודניה , למרות שהרבה מהסימפטומים לא מתאימים בשלב זה מקבלת רק טיפול פיזיותראפי ,  משכחי כאבים בהם השתמשתי לא הקלו אפילו לא במעט ( אופטלגין נוזלי, נורופן , איבופן, מוסקול ) אם ידוע לך על משהו שיכול לעזור לרגעים קשים – אשמח מאוד לדעת .

אשמח להתייחסותך.

שוב תודה  רבה ,

תשובה

לאור המידע שהוספת אני מאמינה כי עליך להתמיד בטיפולי הפיזיותרפיה.

בטיפול הייתי כוללת בנוסף עבודה מנואלית רקטלית, במידה ועבודה דרך הנרתיק אינה מפיקה את הסימפטומים שלך או מקלה עליהם.

להערכתי צריך לעשות שחרור של השרירים והרקמה הרכה (מאחר וקיבלת אבחנה של כיווץ יתר שרירי).

לאחר השגת שחרור מספק וירידה בתלונות על כאב, כדאי לבדוק איתך תרגול ספציפי לשרירי רצפת האגן וללמד אותך לחלק נכון את העומסים, כך שלא יתרמו להופעה של הכאב.

במידה והפיזיותרפיה לא עזרה כלל, הייתי כן ממליצה ללכת לבירור גאסטרו.

כאבים בפי הטבעת המופיעים ללא חבלה/טראומה כדאי ורצוי לבדוק.

או לחזור לרופא/ת הנשים שלך ולהמשיך משם.

 באיחולי בריאות והצלחה !

יש לזכור כי ייעוץ בהתכתבות מבלי לבדוק את המטופל מתייחס תמיד למקרה ממוצע. אסור לעשות שינויים בטיפול מבלי להיוועץ ברופא המטפל. צוות הרופאים המומחים והמקצוענים שלנו במרפאות החוץ והמכונים פועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות בזמינות תורים גבוהה במיוחד. אתם יכולים להיות רגועים, אנו עושים הכל לבטיחותכם ולבריאותכם! אמצעי הגנה למטופלים ולצוות הרפואי, שמירת מרחק מבוקרת בחדרי ההמתנה, מרווחי זמן בין התורים למניעת עומס ממתינים והפרדה מוחלטת באגפים השונים.

מרפאות החוץ שלנו שודרגו בכל כך הרבה מומחים,
לכל גיל, לכל אחד וכמובן לכל המשפחה. לבריאות!
טיפול בנשים הסובלות מבעיות ברצפת האגן והפרינאום

מרפאת פרינאום ורצפת אגן

במסגרת המרפאה החדשה מטופלות נשים הסובלות מבעיות ברצפת האגן והפרינאום. המרפאה מטפלת גם בנשים הסובלות מכאבים ברצפת האגן ומכאבים ביחסי אישות.

קומה
1
חניה

לנוחיותכם, מגרש לחניה חופשית במתחם בית החולים בכל שעות היממה, ללא תשלום .

מקום אחד לכל קשת הפעולות הכירורגיות כולל ניתוחים פתוחים, וגינאליים ולפרוסקופיים

מחלקת נשים

צוות המחלקה רגיש לצינעת הפרט ומבין את הצורך לשמור על דיסקרטיות מלאה בכל הקשור לטיפול בנשים. אנחנו מקווים שלא תצטרכי אותנו, אבל במידה שכן, אצלנו תקבלי את הטיפול הרפואי המיטבי במסגרת שהולמת את אורח חייך.

קומה
0
מידע למבקר
חניה

חניה במתחם בית החולים בכל שעות היממה.

חזור למעלה