Skip to Content

פריצת דיסק בגב התחתון

2016 נובמבר 10 / ט' חשון ה' אלפים תשע"ז

שאלה

שלום,

אני סובל תקופה ארוכה מכאב הנגרם מפריצת דיסק בגב התחתון, הדיסק הפרוץ מגרה את שורש העצב הסמוך אליו וגורם להופעת כאב לאורך הרגל. אני נוטל תרופות לטיפול בבעיה עצמה אולם הכאבים לעיתים קשים מאד. הבנתי שיש היום שיטות שונות לטיפול בכאב. רציתי לשאול מה כולל טיפול זה? למי הוא מתאים?

תשובה

לפני שאענה לשאלתך אבקש להעיר שכאב גב תחתון יכול להיגרם ממספר גורמים. לפני שמגיעים למסקנה שהכאב נובע מפריצת דיסק יש צורך לבדוק שהכאב אינו מגיע ממקור אחר. יש אנשים שסובלים מכאב גב ואין להם פריצת דיסק.
השלב הראשון בטיפול לפריצת דיסק, שהבנתי שכבר עברת, כולל מתן תרופות נוגדות דלקת לטפל בתגובה הדלקתית, אליה רצוי לצרף תרגילי פיזיותרפיה (רק בזמן שאין כאבים) שבהם יש כדי לחזק את שרירי הגב וכן ללמוד איך לעשות פעולות יומיומיות מבלי לגרום נזק לעצמינו. אצל חלק גדול מהסובלים כאבי הגב נעלמים תוך מספר שבועות עם או בלי טיפול.
אם הכאב לא נעלם ולא הגיב לטיפול ממשיכים לשלב הבא.
במרפאת הכאב, לאחר בדיקה, אם עולה החשד לכאב פריצת דיסק ניתן לבצע הזרקה של חומרים נוגדי דלקת (סטרואידים) לאזור הדלקתי (לחלל האפידוראלי או סביב הצד המודלק). הדלקת שבאזור גורמת לתפיחות הרקמה, נפיחות זו גורמת ללחץ על העצבים שעלולה לגרום גם לתופעות כמו הרדמות בחלק מהרגל. לאחר ההזרקה החומר פעיל במשך מס' שבועות ובהדרגה מנטרל את הדלקת.
לפעמים בגלל אותה נפיחות החומר אינו יכול להגיע לכל האזור ולכן נדרשות הזרקות חוזרות כאשר כל זריקה גורמת לספיגה נוספת של חלק מאותה הנפיחות ומאפשרת לחומר המוזרק בפעם הבאה, להגיע יותר עמוק.
ישנם מצבים נדירים בהם הדיסק בעצמו לוחץ ולא רק התגובה הדלקתית שיכולים להתבטא בחולשה של הרגל או אי שליטה על סוגרים. במקרים אלה יתכן ויהיה צורך לבצע ניתוח להסרת הלחץ, הגישה שלנו היא לשמור את הניתוח לאותם המקרים בהם נכשלו השיטות האחרות בטיפול בכאב מאחר ובחלק גדול של האנשים העוברים ניתוח, הכאב חוזר.
ישנם לא מעט סוגים של טיפולים ברפואה משלימה, אך יעילותם אינה ברורה ויש אנשים שנעזרו מאוד על ידי שיטות אלו ולא מעט אחרים שלא.

יש לזכור כי ייעוץ בהתכתבות מבלי לבדוק את המטופל מתייחס תמיד למקרה ממוצע. אסור לעשות שינויים בטיפול מבלי להיוועץ ברופא המטפל. צוות הרופאים המומחים והמקצוענים שלנו במרפאות החוץ והמכונים פועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות בזמינות תורים גבוהה במיוחד. אתם יכולים להיות רגועים, אנו עושים הכל לבטיחותכם ולבריאותכם! אמצעי הגנה למטופלים ולצוות הרפואי, שמירת מרחק מבוקרת בחדרי ההמתנה, מרווחי זמן בין התורים למניעת עומס ממתינים והפרדה מוחלטת באגפים השונים.

מרפאות החוץ שלנו שודרגו בכל כך הרבה מומחים,
לכל גיל, לכל אחד וכמובן לכל המשפחה. לבריאות!
בראש המרפאה עומד פרופ' נתן וקסלר, מנהל מחלקת ההרדמה וטיפול נמרץ במרכז הרפואי

מרפאת כאב

טיפול על פי "סרגל כאבים" הטיפול במרפאה מותאם לכל חולה באופן ספציפי. הוא נקבע בהתאם לדרגת הכאב ממנה החולה סובל, על פי מדד הנקרא "סרגל כאבים". אנשי הצוות הרפואי אשר עברו את ההכשרה וההשתלמות הנדרשת לדרכי מדידת הכאב, הם אלו שימליצו על המשך הטיפול, בכפוף לפרוטוקול המחלקתי. נוסף על כך הם גם יהיו אחראיים ...

קומה
1
חניה

חניה במתחם בית החולים בכל שעות היממה.

חזור למעלה