Skip to Content

מחלת פרטס בילדים – האם הצליעה עצמה עלולה להישאר?

2016 נובמבר 15 / י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שאלה

שלום,

ביתי בת כמעט חמש, עם פרטס דו צידי מזה שנתים.  הרופאים מנחים להידרותרפיה ופיזיותרפיה בקביעות.  למעשה אנחנו – ההורים – משך שנתיים מרגישים שלא קיבלנו את ההדרכה, ההכנה, הצפי וכו'.

האם יש דברים נוספים שביכולתנו לעשות למען הילדה?
לאחרונה התגברה תופעת הצליעה. לא אמרו לנו מעולם שזה חלק מהמחלה – חשבנו שזה הדבר שמנסים למנוע בכל הטיפולים – אבל כששאלנו את הרופא הוא ענה: את דואגת לקוסמטיקה? ובכן, כן! אין ילד בעולם שרוצה להיות צולע! ואין הורה שלא היה רוצה למנוע את זה! אני אישית סבורה שמרבית האנשים מעדיפים כאבים – כשהם נסבלים – מאשר צליעה!

האם הצליעה עצמה עלולה להישאר?
ושאלה נוספת, לא ממש רפואית – הילדה לשמחתנו לא עומדת בקריטריונים היבשים של זכאות לקצבת ילד נכה, אולם אם היינו מקבלים מהרופא המטפל אישור לכך שהיא זקוקה להשגחה (בשל העובדה שחלק מרכזי בטיפול זו מניעת הילדה מפעילות מזיקה, דבר שדורש עירנות והשגחה באופן קבוע) – אז היינו זכאים לכך, והדבר כמובן לא מיותר, שכן ההוצאות הנלוות למחלה הן רבות ביותר!

 

תשובה

פרטס הינה מחלה מיסתורית התוקפת את ראש עצם הירך במפרק הירך . במהלך ממוצע של כשנתיים מרגע הופעתה עובר האזור הפגוע תהליך של 4 שלבים שבסופם יכול מפרק הירך לחזור למצב ותפקוד נורמלים או להישאר עם נזק בדרגות שונות. נזק זה עלול לגרום לצליעה ולכאבים. אם הילדה מאובחנת כבר שנתיים אז קרוב לוודאי שהיא לקראת סוף המחלה.
ברור שצליעה אינה בעיה קוסמטית! השאלה מה ניתן לעשות – לצערי היכולת שלנו הרופאים להתערב ולהשפיע על מהלך המחלה מאד מאד מוגבל. הטיפול כולל מתיחה ולעיתים אף ניתוחים, במקביל לפיזיותרפיה שמטרתה בעיקר לשמר טווחי תנועה ותפקוד. יש עוד הרבה להסביר בנושא ואולי גם  יש מקום להתערב טיפולית.

 

המחלקה האורתופדית במעיני הישועה יכולה להתגאות בשרותיו של דר' שגב איתן – רופא בכיר בבית חולים 'דנה' שבאיכילוב. דר' שגב מנהל ב'מעיני הישועה' מרפאת אורתופדיית ילדים במסגרתה מתבצעים אבחון, מעקב וניתוחים בילדים.

 

דר' שגב הינו מומחה בקנה מידה בינלאומי בטיפול בפגיעות ומומים בגפיים מסיבות מולדות ונרכשות בילדים. דר' שגב פיתח שיטה ניתוחית לטיפול במצבים מסויימים בפרטס שהתפרסמה במאמרים ובספרי לימוד בכל העולם. אני ממליץ לתאם תור במרפאתו ולקבל הסבר מלא על המחלה והערכה של מצב ביתכם.
סיכום ביקור אצל כל רופא/ה מומחה/ית צריך לכלול אבחנה; תאור מצב והמלצות להמשך טיפול או סיוע הנדרש למטופלת ולמשפחתה- עם סיכום זה ניתן לפנות לביטוח לאומי. לעיתים יש מקום גם לחוות דעת באופן פרטי לגבי זכאות לאחוזי נכות.
רפואה שלמה !

יש לזכור כי ייעוץ בהתכתבות מבלי לבדוק את המטופל מתייחס תמיד למקרה ממוצע. אסור לעשות שינויים בטיפול מבלי להיוועץ ברופא המטפל. הפנייה לאתר אינה מהווה תחליף לייעוץ רפואי מיידי בעת הצורך. צוות הרופאים המומחים והמקצוענים שלנו במרפאות החוץ והמכונים פועלים בזמינות תורים גבוהה במיוחד!

מרפאות החוץ שלנו שודרגו בכל כך הרבה מומחים,
לכל גיל, לכל אחד וכמובן לכל המשפחה. לבריאות!
 מענה רפואי איכותי בתחומי האורתופדיה, בכל הגילאים כולל מיון אורתופדי כללי ועוד שלוש מרפאות ספציפיות (מבוגרים, ילדים, מרפאת כתף ומרפק, מרפאת כף רגל ואורתופדיה כללית)

כירורגיה אורתופדית

קומה
1
חניה

לנוחיותכם, מגרש לחניה במתחם בית החולים בכל שעות היממה.

ארתרוסקופיה של הברך, שחזור ארתרוסקופי של רצועה צולבת קדמית בברך ACL, שחזור ארתרוסקופי של רצועה צולבת אחורית בברך PCL ועוד

מרפאת ארטרוסקופיה – פציעות וכירורגיה ארתרוסקופית

קומה
1
חניה

לנוחיותכם, מגרש לחניה במתחם בית החולים בכל שעות היממה.

דרכי הגעה

מענה טלפוני לאפשרויות ההגעה מופעל לשירותכם בטל\'- 03-5775435

אורתופדיה כף יד

המרפאה מטפלת במטופלים עם בעיות הקשורות לכף היד: משורש כף היד ועד לקצות האצבעות – שברים, חתכים, ודלקות בגידים.

קומה
1
חניה

לנוחיותכם, מגרש לחניה במתחם בית החולים בכל שעות היממה.

 

ניתוחים ארטרוסקופיים, ניתוחי החלפות מפרקים, ניתוחי טראומה ילדים ומבוגרים

מחלקת אורתופדיה

במחלקה לכירורגיה אורתופדית במרכז הרפואי מעיני הישועה מומחים לכירורגיה אורתופדית דחופה (שברים) ואלקטיבית, כגון: מחלות מפרקים, כפות ידיים, ברכיים, כתפיים, גב ועוד. במחלקה מיטות אשפוז ייעודיות, שולחן ניתוחים מודרני, אמצעי שיקוף וציוד ניתוחי מחד וכוח אדם מיומן המוביל בתחומו בכדי לתת מענה לבעיות ...

קומה
2
חניה

לנוחיותכם, מגרש לחניה במתחם בית החולים בכל שעות היממה.

חזור למעלה