Skip to Content

אף סתום, נזלת שקופה וכאבי ראש

2016 נובמבר 12 / י"א חשון ה' אלפים תשע"ז

שאלה

שלום,

הבן שלי בן 17 הוא סובל מאף סתום, נזלת שקופה וכאבי ראש.
טיפולים בתרופות שונות ובתרסיסים לא שיפרו את מצבו. אני אובדת עצות, כיצד ניתן לעזור לו.

תודה.

תשובה

בנך, קרוב לוודאי סובל מאלרגיה ומהסיבוכים הנלווים אליה. נזלת שקופה, התעטשויות וגרד באף ובחיך הם תסמינים אופייניים לאלרגיה. כתוצאה מהאלרגיה ריריות האף מתנפחות, עקב כך נגרמת חסימה הן של מעבר האוויר באף והן של ניקוז הסינוסים.
דבר זה, הוא הגורם לאף סתום ולכאבים באזור המצח, הלחיים, השיניים וסביב העיניים.
הטיפול התרופתי באלרגיה עוזר רק באופן חלקי וזמני
הטיפול התרופתי באלרגיה עוזר רק באופן חלקי וזמני. הוא יעיל בעיקר באלרגיה קלה הנמשכת זמן קצר. אולם, במקרים של אלרגיה קשה או אלרגיה המלווה בסימנים של אף סתום וכאבי סינוסים, הטיפול היחיד האפקטיבי, הוא על ידי טיפול כירורגי.
רפואת ה-אף אוזן וגרון התפתחה מאוד בשנים האחרונות במענה למקרי אף סתום ובעיות בסינוסיטיס.

שיטת הקובלשיין Coblation
כאן עושים שימוש בטכנולוגיה חדישה שפותחה לאחרונה, בשם Coblation, שהוא מכשיר שבעזרתו מצליחים לשייף בצורה המדויקת ביותר את הרירית מהאף החולה, תוך שימוש באנרגיה המופקת מיוני המים. מכשיר זה מאפשר ניתוח מדויק ונקי, ומקטין בצורה משמעותית את הדימום במהלך הניתוח.

 

כאשר מדובר ניתוח באף סתום, לרוב בנוסף לניתוח קילוף הריריות, מבצעים גם ניתוח ליישור מחיצת האף. שהוא ניתוח מאוד בטוח, בו מוציאים את קטע הסחוס שגורם לסטייה, מיישרים אותו ומחזירים אותו למקומו, ובכך יוצרים מחיצת אף ישרה.
לחץ על הסינוסים
כאשר מדובר בכאבי ראש באזור המצח, סביב העיניים ובלחיים, הדבר נגרם עקב הלחץ על הסינוסים.
הסינוסים הינם חללי אוויר בתוך הגולגולת, הם מצופים ברירית שהיא המשכית לרירית האף, לכן הרבה פעמים הם מעורבים במערך התופעות המציקות, זאת כאשר רירית האף היא חולה ואלרגית.
הגורם לכאבי הראש בא בעקבות חסימת מוצא הסינוסים לאף הנוצר כתוצאה מבצקת של הרירית המצפה אותם. הסינוסים מתנקזים לתוך פתח קטן שמצוי בתוך חלל האף.
המצאה חדשה ומהפכנית שינתה את פני הדברים, והוא, פיתוח הסיב האופטי. הסיב הנ"ל מאפשר לרופא להחדירו ולראות כל נקודה בתוך חלל האף, באמצעותו ניתן לטפל באופן מדויק בבעיה.
ואכן, כאשר מדובר באלרגיה, ניתן לקלף את הרירית החולה שבתוך חלל האף, שהיא הגורמת לאף הסתום ולנזלת השקופה.

יום מטפלים בדלקת בסינוסים ע"י ניתוח פשוט תוך כדי שימוש בסיב האופטי.

טכנולוגיה חדשה לטיפול בסינוסים
טכנולוגיה זו מאפשרת למנתח לראות בצורה מדויקת ובהגדלה, את מצב פתח הסינוסים החסום ע"י הרירית, לסלק את הרירית החולה, ולאפשר פתח רחב לניקוז הסינוסים.
מדובר בניתוח קצר יחסית ומאוד בטוח, כמעט ללא סיבוכים. ההתאוששות ממנו קלה, מאידך, השיפור באיכות החיים הוא מאוד משמעותי.

למי מומלץ הניתוח?
הניתוח מומלץ מאוד לאנשים מגיל 15 עד 60 לערך. למבוגרים יותר מומלץ לבצע צריבה בלבד של הרירית, תוך שימוש בגלי רדיו. זוהי פרוצדורה קלה המתבצעת ברמת מרפאה.

 

 

לסיכום:
כיום, אין סיבה לסבול מתופעות של אף סתום או מסינוסיטיס. אחוז גבוה מהאוכלוסייה שסובל מאלרגיה (כ 20% מהאוכלוסיה) סובל גם מתופעות של אף סתום וכאבי ראש. בטכנולוגיה החדישה שפותחה לאחרונה, ניתן בזמן קצר לבצע ניתוחים קצרים ומדויקים לטיפול בבעיות אלו, ובכך לשפר באופן משמעותי את איכות החיים של הסובלים מהתופעות הללו.

יש לזכור כי ייעוץ בהתכתבות מבלי לבדוק את המטופל מתייחס תמיד למקרה ממוצע. אסור לעשות שינויים בטיפול מבלי להיוועץ ברופא המטפל. צוות הרופאים המומחים והמקצוענים שלנו במרפאות החוץ והמכונים פועלים בזמינות תורים גבוהה במיוחד. אתם יכולים להיות רגועים, אנו עושים הכל לבטיחותכם ולבריאותכם!

מרפאות החוץ שלנו שודרגו בכל כך הרבה מומחים,
לכל גיל, לכל אחד וכמובן לכל המשפחה. לבריאות!

מרפאת אף אוזן גרון

ניתוחי א.א.ג. בילדים ניתוחי אף (אף סתום) ניתוחי סינוסים ניתוחי בלוטת המגן ניתוחי אוזניים טיפול ואיבחון בעיות קול וצרידות ...

קומה
1
חניה

לנוחיותכם, מגרש לחניה במתחם בית החולים בכל שעות היממה.

חזור למעלה