שריפה בפי הטבעת

שאלה

סבתא שלי בת 86. היא לא סובלת מסוכרת, כולסטרול ולחץ דם. יש בעיות בעינים וברגלים. לאחרונה היא סובלת ממה שהיא אומרת תחושת שריפה בפי הטבעת. היא אומרת שזה כואב מאוד.

מה אפשר לעשות? תודה

אייקון רופאים
מומחי המרכז הרפואי מעיני הישועה
תשובה

כאב המתואר כ"שורף" הוא בדרך כלל כאב המגיע ממקור עיצבי. זהו כאב בו העצב המזין את איזור הכאב מגורה או ניזוק .

הסיבות העיקריות לנזק עיצבי הן סכרת, חסרים של ויטמינים (בעיקר מקבוצת ויטמיני B)  וחבלות (גם חבלות קטנות) , אך גם מחלות מערכת העצבים, בעיות בע"ש אירועים מוחיים וכן כל דבר הלוחץ על העצב יכולים לגרום זאת.

האבחנה של כאב ממקור עצבי נערכת על ידי בדיקה גופנית מדוקדקת , וכן בדיקה הבודקת את ההולכה העיצבית כדוגמת בדיקת EMG (אלקטרומיוגרפיה).

הטיפול בכאבים אלו הוא בד"כ משולב, ראשית לטפל בגורם היוצר את הכאבים , שנית טיפול נוגד כאב ולעיתים גם תרופות המשנות את רמת הסרוטונין , שלהן אפקט מיטיב על הכאבים העיצביים.

לשאלתך:
יש צורך בבדיקת הסבתא, על ידי רופא פנימאי או נוירולוג. לאחר הבדיקה ישקול הרופא האם יש צורך גם בבדיקות הדמיה ו EMG, וכן עריכת בדיקות דם כדוגמת רמת ויטמינים ולהחליט לגבי הטיפול המיטבי.

בברכה

עוד שאלות בנושא

שלום, אני פונה אליכם בקשר לכאבי ראש שאני סובל מהם במשך מספר שבועות. הכאב מעל גבה שמאלית וזה דומה לדקירות כואבות והסבל רב. זה קורה במשך היום מתמשך מספר שעות ופוחת. זה קורה כל יום מספר פעמים ואני מאד סובל מזה. רופא משפחה נתן לי שני סוגי אנטיביוטיקה שלא עזרו בכלל. חשבו שזה סינוסיטיס ורופא אאג אומר שממש לא סינוסיטיס ושלח אותי חזרה לרופא משפחה. הייתי אצל רופא אחר והוא חושב שזה "קלאסטר הד אייק" ואמר לי לקרוא על זה באינטרנט. חוץ מזה אני גם מטופל בבעיה ביפולר ואני נוטל תרופות שעוזרות לי. הרופא הפנה אותי לפסיכיאטר לבדוק איזה תרופות אוכל ליטול עבור כאבי הראש. האם יש אצלכם מומחה לבעית כאב הראש שממנה אני סובל?
אייקון רופאים
תשובת הצוות הרפואי
כאבי ראש חדשים שאינם חולפים תוך מספר ימים ואשר בדיקת רגילה אינה מגלה את מקורם מחייבים בירור ראשוני על מנת לשלול גורמים שחובה לטפל בהם. אבחנה של סינוסיטיס היא לא רק קלינית אלא חייבת אישור על ידי אנדוסקופיה של הסינוסים או בעזרת CT  של האזור. כמו כן רצוי לבצע  CT של המוח על מנת לשלול סיבות אחרות לכאבי ראש. אם  בדיקת המוח ב CT תקינה אז ורק אז אפשר לחשוב על CLUSTER HEADACHE ולנסות טיפול בחמצן. יש לזכור כי ברוב המכריע של הסובלים מכאבי ראש לא מוצאים סיבה .
אשה בהריון (ראשונה) שליש ראשון, חלשה במיוחד מפעם לפעם תופעה שמחווירה עם ערפול ונימול בקצה כפות ידיים ורגליים מרגישה דופק בראש אח"כ מסמיקה והרגשת חום חזק בתוספת בחילות והקאות מה זה אמור להיות האם זה תסמינים אופיניים להריון בדיקות דם ספירה בסדר ביוכימיה בסדר תודה רבה
אייקון רופאים
תשובת הצוות הרפואי
מה שתיארת הן תופעות של סף עילפון שינן נדירות בתחילת הריון בעיקר הריון ראשון . מומלץ לשתות הרבה וכאשר זה קורה לשכב עם רגליים מורמות .

שלום,

אני מקבל טיפול חדשני נגד גרורות של סרטן ערמונית (לוטיציום-177).
תופעת הלוואי היחידה היא ירידה בייצור כדוריות הדם במוח העצם, ומכאן המוגלובין נמוך 9.5, ברזל נמוך וכו'. התוצאה היא חולשה, ומה שמפריע יותר – הפרעות בקצב הלב. קראתי שזה אופייני לפנציטופניה.
התחלתי לקחת 2 מ"ג ליום של דקסמטזון, וזה חולל פלאים. החולשה נעלמה, הפרעות הקצב נעלמו. אני מרגיש מצוין.
השאלה היא האם שימוש ממושך במינון זה יכול לגרום נזקים? מה לבדוק בכדי לוודא שלא מתפתח נזק סמוי?
(ידוע לי שההפסקה חייבת להיות הדרגתית).
תודה!!!

אייקון רופאים
תשובת הצוות הרפואי

יש אכן נזקים אפשריים לטיפול ממושך בסטירואידים .

1. השמנת יתר , תיאבון מוגבר , אי שקט פנימי בתחילת הטיפול

2. עליה ברמת הסוכר , בלחץ הדם , נטילת סידן מהעצמות

3.  דיכוי חיסוני וסף נמוך לזיהומים . סכנת קטרקט

במצבך הסטירואידים הם עוגן ההצלה שלך .

אני סמוך ובטוח שרופאיך ערים לכל הנ"ל ולכן הם בוודאי ידריכו אותך כיצד להמעיט בתופעות הלוואי .

אתה צודק באשר להפסקת הטיפול שחייב להיעשות בהדרגה עם ירידה איטית מאד במינון עד הפסקת הטיפול ככל שניתן.

לבריאות