Skip to Content

בכל שנה נפגעות משפחות בחיידק ה'סלמונלה' כתוצאה מאכילת גלידה ביתית שהוכנה מביצים

בית החולים מתריע מאכילת ביצים שאינם מבושלות בתרכובות מזון ביתיות גם אם תאריך התפוגה טרם חלף | תסמיני המחלה קשים מאוד והם כוללים דלקת מעיים חריפה, חום, כאבי בטן, שלשולים והקאות | ויש גם תחליף מקורי ! 

חיידק הסלמונלה

לקראת חג השבועות הבעל"ט מתריע המרכז הרפואי מעיני הישועה מפני אכילת גלידה מתוצרת בית הנעשית מביצים.

"בכל שנה נרשמת תחלואה קשה של משפחות בחיידק ה'סלמונלה' כתוצאה מאכילת גלידה בייתית שהוכנה מביצים ומגיעים לחדר המיון עם תסמינים קשים מאוד המחייבים אשפוז ממושך", מתריעה הגב' בת שבע קלויזנר, אחות אפידמיולוגית ואחראית מניעת זיהומים במרכז הרפואי 'מעיני הישועה'.

בשנה הקודמת היו אלו חמישה בני משפחה שחלו קשות במחלת סלמנולוזיס (סלמונלה) כתוצאה מאכילת גלידה (או מיונז) מתוצרת בית שהוכנו מביצים שאינם מפוסטרות ואינם מבושלות. בני המשפחה הופיעו בחדר המיון עם תסמינים אשר לא הותירו כל ספק בפני הצוות הרפואי כי מדובר במקרה חמור של הרעלת מזון או דלקת מעיים חריפה.

בכל שנה נרשמת תחלואה קשה של משפחות בחיידק ה'סלמונלה' כתוצאה מאכילת גלידה בייתית שהוכנה מביצים ומגיעים לחדר המיון עם תסמינים קשים מאוד המחייבים אשפוז ממושך
- הגב' בת שבע קלויזנר, אחות אפידמיולוגית ואחראית מניעת זיהומים במרכז הרפואי מעיני הישועה,

"האם סיפרה כי החולים – ההורים ו-3 ילדיהם הקטנים אכלו גלידה מתוצרת בית שהוכנה מביצים. לעומתם שני הילדים שלא אכלו מהגלידה – לא חלו כלל". בדיקות רפואיות נוספות איששו את תחושתה של האם כי המשפחה אכן חלתה קשות כתוצאה מאכילת ביצים שאינם מבושלות שהתפתח בהן חיידק הסלמונלה. בני המשפחה אושפזו בבית החולים, ההורים במחלקה הפנימית והילדים במחלקת הילדים.

הגב' קלויזנר מציינת כי "גם בשנים קודמות לאחר חג הפסח אושפזו אנשים עם תחלואה קשה כתוצאה מאכילת ביצים שאינם מבושלות. באחד המקרים היתה זו משפחה שלמה בת 7 נפשות שטעמו גלידה בחג השבועות מביצים שנרכשו בחג הפסח".

חשוב לזכור, אומר הגב' קלויזנר כי "אסור לאכול ביצים שלא בושלו או נאפו בשל חשש ממשי מהידבקות בחיידק הסלמונלה. החיידק הקיים בביצה הולך ומתפתח וככל שחולף הזמן הסיכון גובר, לעיתים גם אם תאריך התפוגה עדיין לא חלף. תסמיני המחלה קשים מאוד והם כוללים דלקת מעיים חריפה המלווה בחום גבוה מאוד, כאבי בטן עזים המלווים בשלשולים והקאות בלתי נשלטות. האשפוז גם הוא ממושך והוא בהחלט אינו שווה את התענוג המפוקפק".

גלידה ללא ביצים

לטובת עקרות בית המבקשות בכל זאת להכין גלידה משובחת תוצרת בית ללא סכנת תחלואה, מגישה הגב' קלויזנר, מתכונת גלידה מיוחדת ללא ביצים. הנה היא לפניכן:

  • מיכל אחד קצפת פרווה
  • להקציף עם כוס מים
  • מוסיפים חבילה אינסטנט פודינג כבסיס.
  • על תרכובת זו ניתן להוסיף ולגוון עם שוקולד, פירות, אגוזים, שקדים וכדומה.
  • לאחר מכן מעבירים לתבנית ומקפיאים.

 

 

חדשות מרכז נוספות

'תו תקן' בין-לאומי לאיכות ובטיחות –בציון גבוה ביותר

הכרה בינלאומית במשך שנתיים עמלו עובדי המרכז הרפואי 'מעייני הישועה' על שיפור כלל המערכים, לקראת המבחן החשוב ביותר שקיים היום בעולם הרפואה: מבדק האקרדיטציה. בתום הכנות מרתוניות וקפדניות שכללו השקעות בהיקף של למעלה מ-10,000,000 ₪ בפיתוח, שדרוג, הטמעת נהלים וממדי איכות, הגיעו סוף-סוף התוצאות: המרכז... קרא עוד >

חובה לציית להנחיות הרופאים ומשרד הבריאות ולהשכיב התינוקות על גבם בשינה

הכנס התקיים תחת הכותרת - "שומרים על הילדים - הופכים את המרחב למקום הכי בטוח לילדים ולפעוטות", במטרה להביא להגברת המודעות בתחום המניעתי של תאונות בית והפחתת הסיכון ל מוות בעריסה. בכנס השתתפו רופאים ומומחים שונים בתחום מהמרכז הרפואי 'מעיני הישועה', 'שערי צדק', 'משרד הבריאות', 'התוכנית 360 לילדים... קרא עוד >

נפתח המערך החדש לכירורגיה פלסטית וכוויות ילדים במרכז הרפואי מעיני הישועה

המרכז הרפואי 'מעיני הישועה' בבני ברק מינה את פרופ' אייל וינקלר למנהל המערך לכירורגיה פלסטית והיחידה לטיפול בכוויות בילדים. לאחר שירות של שנים בבית החולים שיבא- תל השומר הופתעתי לטובה מהרמה הרפואית של 'מעיני הישועה' מרמת חדרי הניתוח בניהולו של פרופ' נתן וקסלר, מהאחיות ומערך הסיעוד. הכל מתוקתק... קרא עוד >

חזור למעלה