Skip to Content

פרופ' צבי פיירמן

מנהל מכון גסטרו

מחלקות ומרפאות:

זימון תורים

03-5771111
ד"ר צבי פיירמן
פרופ' צבי פיירמן - מנהל מכון גסטרו

מומחה לרפואה פנימית - גסטרואנטרולוגיה

שאלות ותשובות

הרפואה שלך - שאלות ותשובות >
בדיקת מעי באמצעות קפסולה
ז' שבט ה' אלפים תש"פ

שלום אני סובלת שנים מכאבי בטן עליונה, נפיחות ושלשול עברתי כריתת כיס מרה לפני שנים, בוצעו מספר בדיקות ללא ממצא משמעותי, הופנתי לבדיקה באמצעות קפסולה שקראתי שבודקת את המעי הדק, האם זו הבדיקה ההגיונית לאיתור? למה לא לבדוק גם את המעי הגס? אודה למענה בהקדם בתודה מראש ושבוע טוב

בדיקת מעי באמצעות קפסולה - קרא עוד >
דיבירטיקוליטס – האם אפשר לעשות בדיקת קולונוסקופיה כשיש דלקת ?
י"ט כסלו ה' אלפים תש"פ

שלום . נותחתי לפני כ-8 שנים במעי הגס (סיגמא) עקב 3 התקפי דיבירטיקוליטס. ומאז נחתי ללא התקפים כ-3 שנים ושוב חזרו ההתקפים. ניסתי כמה פעמים לעשות קולונוסקופיה ללא הצלחה . המעי לא היה נקי למרות שפעלתי לפי ההוראות. ביתר הפעמים חטפתי דלקת וכאבים. "האם לא ניתן לעשות קולונוסקופיה בזמן כאבים ו/או דלקת? היה לי דם בצואה אני נואשת פוחדת מהבדיקה מאוד ובנוסף אני לא מצליחה לבצעה. אבקש את עזרתך הבוקרה נשימה

דיבירטיקוליטס – האם אפשר לעשות בדיקת קולונוסקופיה כשיש דלקת ? - קרא עוד >
פענוח של תשובת ביופסיה מגסטרוסקופיה
י"ד אב ה' אלפים תשע"ט

שלום לצורך שלילת ממאירות נשלחתי לעשות מספר בדיקות, בין היתר גם קולונוסקופיה שתקינה, וגסטרוסקופיה שלקחו ביופסיה לאחר שהרופא ראה ארוזיות באנטרום של הקיבה. בין היתר מספר ימים לפני הבדיקה הזו התחיל ריפלוקס לרינדו שמציק בגרון. הגיע תשובת ביופסיה שנעשתה בבדיקת גסטרוסקופיה, תורים לגסטרולוג רחוקים מאוד, אפשר בבקשה הסבר מה מצאו שם? מה נדרש לעשות? אם יש בעיה וזה גם קשור לריפלוקס? Biopsy from the gastric antrum: Fragments of antral mucosa showing: Focal, mild, foveolar hyperplasia Focal intestinal metaplasia (without dysplasia). Mild atrophic gastritis with scattered eosinophils. Negative for helicobacter pylori by giemsa stain. בנוסף: תאור מיקרוסקופי: צביעה ל chromogranin מדגישה שגשוג לינארי מוקדי של תאי ECL אודה מאוד אם תשיבו לי.

פענוח של תשובת ביופסיה מגסטרוסקופיה - קרא עוד >
כאבים בקיבה בצד שמאל כחצי שנה
כ"ח אייר ה' אלפים תשע"ט

שלום, יש לי כאבים כבר חצי שנה בבטן העליונה השמאלית ,בדיקות דם תקינות,crpקטן מ0.5 הרופא נתן אומפרדקס כי טוען שזה חומציות מהוושט,הכדור לא עושה לי טוב ולכן הפסקתי,הרופא לא מעוניין לבצע גסטרוקופיה בטענה שאין צורך. האם כדאי לבקש c.t בטן? מה זה יכול להיות? תודה

כאבים בקיבה בצד שמאל כחצי שנה - קרא עוד >
צרבת, כאבים בקיבה
כ"ה ניסן ה' אלפים תשע"ט

שלום, אתמול הייתי אצל הרופאת המשפחה וסיפרתי לה שיש לי כאבים חזקים בקיבה ולאחרונה יש לי רפלוקסים וצרבת חזקה במשך כל היום. הרופאה אמרה לי שהכאבים בקיבה נובעים מהצרבת. השאלה שלי היא האם זה הגיוני שבגלל הצרבת כואבת לי הקיבה? הרי הקיבה כואבת לי הרבה לפני תחילת הצרבות. ועוד שאלה יש לי, הרופאה נתנה לי אומפרודקס שיקל לי על הצרבות ובכל פעם שאני נוטל אותם אני מרגיש שהקיבה שלי מתחילה לכאוב יותר מהרגיל ובנוסף אני גם מרגיש מין תחושת שריפות בקיבה. האם זה בסדר או שעדיף לפנות אל הרופאה? תודה רבה!

צרבת, כאבים בקיבה - קרא עוד >
כדורים טבעיים לעצירות
כ"ב טבת ה' אלפים תשע"ט

שלום, בחור בן 15 וחצי שסובל מעצירות שנתיים וחוסר תחושת התרוקנות מליאה. לאחרונה לוקח כדורים טבעיים. זה עוזר אבל עושה שלשול. מה עושים?

כדורים טבעיים לעצירות - קרא עוד >
מעי דליף ותת פעילות בלוטת התריס. מה זה יכול להיות ?
י"ב אב ה' אלפים תשע"ח

שלום, עברתי גסטרוסקופיה וטיפולים לחיידק ועדיין עם כאבי בטן. תת פעילות בלוטת התריס. מה זה יכול להיות ? תודה.

מעי דליף ותת פעילות בלוטת התריס. מה זה יכול להיות ? - קרא עוד >
בחילות והקאות חוזרות – מה כדאי לעשות כי אני כבר מיואשת!!
כ"ה תמוז ה' אלפים תשע"ח

שלום רב, כבר קרוב לשנה אני סובלת מסימפטומים של בחילות והקאות של מיצי קיבה בבוקר לאחר שינה . לאחר ביקור אצל לפחות 4 גסטרואנטרולוגים שונים באיזורי ולאחר כל הבדיקות האפשריות.(גסטרוסקופיה,בדיקות דם,ורנטגן באיזור הבטן) לא מצאו תשובה לתסמינים הללו. זה מפריע לי מאוד בשינה ובשגרת חיים,וגם זה מלווה בחוסר תיאבון קיצוני וירידה במשקל ,שקלתי 59 לפני שנה היום שוקלת 51. רציתי לדעת אם יש הצעה למה כדאי לעשות כי אני כבר מיואשת!!

בחילות והקאות חוזרות – מה כדאי לעשות כי אני כבר מיואשת!! - קרא עוד >
צליאק בדיקת דם – האם מספיקה בדיקת דם בכדי לאשר צליאק ?
כ"ו ניסן ה' אלפים תשע"ח

שלום, לבני בן השנתיים נמצא בבדיקות דם חשד לציליאק, הרופא הפנה אותנו לבדיקה בבית חולים ללקיחת ביופסיה, אחרי הבדיקה הרופא אישר שמדובר בציליאק וקיבלנו הנחיות לדיאטה מחמירה. רציתי לשאול: 1. האם יש להקפיד על כל חשש אפשרי לגלוטן, כגון להקפיד על מזונות לא מעובדים (עופות קפואים, מוצרים שלא רשום עליהם ללא גלוטן- אף שלא רשום כי הם מכילים גלוטן) 2. האם לא מספיק בדיקת דם כדי לאשר ציליאק - מדוע לעבור בדיקה נוספת בבית חולים? האם קורה שהבדיקה הנוספת סותרת את החשד לציליאק? 2. אם הנזק שנגרם מגלוטן הוא כ"כ גבוה, איך אפשר להמשיך לצרוך גלוטן אחרי שמתברר בבדיקות דם שיש חשד לציליאק, רק בשביל הבדיקה?? אודה לקבלת תשובה.

צליאק בדיקת דם – האם מספיקה בדיקת דם בכדי לאשר צליאק ? - קרא עוד >
כאבי בטן – האם יש קשר לאי ספיקת כליות ?
כ"ו ניסן ה' אלפים תשע"ח

שלום, יש לי חברה אשר סובלת מכאבי בטן אחרי האוכל שמלוה בהקאות והתעלפויות לעיתים קרובות והכאבים הם ממש הרבה מן שמקרין לגב ממה הדבר נובע האם זה יכול להיות אי ספיקת כליות?

כאבי בטן – האם יש קשר לאי ספיקת כליות ? - קרא עוד >
דלקת בקיבה -תרופת אומפרדקס, האם זה לכל החיים או נרפאים מזה ?
ג' אדר ה' אלפים תשע"ח

שלום, יש לי דלקת בקיבה ואני לוקחת כל בוקר אומפדקס (עשיתי קולונוסקופיה מפי הטבעת ) האם יש תרופה לדלקת או לכל החיים אהיה קשורה לאופרדקס ? כמו כן אני סובלת מריפלוקס כך נאמר לי בבדיקה קולונוסקופיה שנעשתה מהפה.

דלקת בקיבה -תרופת אומפרדקס, האם זה לכל החיים או נרפאים מזה ? - קרא עוד >
גידול גיסט בתריסריון
כ"א שבט ה' אלפים תשע"ח

שלום, בבדיקת גסטרוסקופיה שעשיתי בעקבות ריפלוקס ווישטי התברר ״באקראי״ שהוושט תקין הקיבה תקינה על כל חלקיה, שוער תקין, בצל התריסריון תקין אבל בחלק השני מתחת לפפילה בקביר נגדי ממצא טוב אפיליאלי עגול, מובילי בגודל 3 ס״מ. קיבלתי הפניה לסי טי בטן ואגן בפרוטוקול לבלב. הרופא אמר שהרכות והמוביליות של הגידול עשויים להצביע על שפירות. לא הרחיב מטבע הדברים ואמר שרק אחרי הסי טי נדבר על ההמשך. בהמלצות קבע הרופא גסטרוסקופיה לאחר שנה. אני לחוץ מאוד מאוד! יש בכלל גיסט ללא ממאירות? הרופא אמר לי שאין כל סיבה לפניקה. למה ״פרוטוקול לבלב״? הקליניקה שלי הייתה ריפלוקס. שיעול, קוצר נשימה כיחכוח וכו׳ וכעת לאחר טיפול ב ppi אני מרגיש הרבה יותר טוב. כבדך אגב צצה הבעיה החדשה שנשמעת לי מפחידה ללא כל סימפטום רלוונטי.

גידול גיסט בתריסריון - קרא עוד >
קולונוסקופיה תופעות לוואי – המנעות מקולונוסקופיה
ו' שבט ה' אלפים תשע"ח

שלום, אני סובלת מהתקפים קשים של כאבים בבטן בתחתונה כבר כמה חודשים . מלווים בשלשולים, לפעמים יציאות תקינות ולפעמים עצירות. הפחתתי במוצרי חלב. התחלתי לקחת פרובויוטיקה. כל הבדיקות עד כה יצאו תקינות: דם, צואה, פורפיריה ורק מקולונוסקופיה אני נמנעת מרוב פחד. האם יש עוד בדיקות שאפשר לאתר את הבעיה פרט לקולונוסקופיה?

קולונוסקופיה תופעות לוואי – המנעות מקולונוסקופיה - קרא עוד >
שינה לאחר אכילה – זה נורמלי ?
ח' אדר ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני צעיר בן 24 מהצפון, כבר תקופה ארוכה שאני מרגיש עייפות טוטאלית בגוף שלי ורצון עז לישון אחרי שאני אוכל מנת אוכל, גם אם התעוררתי לפני שעות בודדות מהארוחה, לפני חצי שנה רזיתי במשקל שלי 16 קילו תוך 3 חודשיים, תוך כדי שאני משתמש בכדורי שורף שומן, ועשיתי הרגל לקיבה שאני אוכל מנות קטנות, אבל בגלל תקופת המבחנים חזרתי לאכול בתדירות גבוהה. הבעיה שאני ישן אחרי כל ארוחה גדולה, האם הדבר הזה נורמלי או מסמל למחלה מסויימת ?

שינה לאחר אכילה – זה נורמלי ? - קרא עוד >
גיסט – קשה לי לבלוע – מה זה יכול להיות ?
י"ג כסלו ה' אלפים תשע"ז

לפורום הנכבד שלום רב. רציתי בבקשה לשאול. אבי נפטר מסרטן הושט, בגיל שמונים פלוס, לפני הרבה שנים לצערי. לאחרונה התגלה לאחי שיבדל לחיים בן 65 גיסט. והוא מטפל בזה בעזרת ה'. הגיסט נמצא באותו מצב, מזה שמונה חודשים , אין שינויים ב"ה. מצבו הרפואי לא פשוט, בלי קשר לגיסט, אבל הוא כנראה ינותח בקרוב או יטופל בתרופות בעזרת ה'. רציתי לשאול , אני בת 55, וכבר שנים, כאשר אני בולעת אורז או אטריות זה יורד לי קשה לפעמים. היו פעמים שאפילו לקח כמה דקות עד שזה יורד. וממש נבהלתי. בדרך כלל, זה כאשר אני בלחץ ואוכלת מהר. אבל לפעמים גם לא. האם לפי דעתך, לאור שני המקרים במשפחה זה יכול להיות גם חלילה משהו? אצל אבי לא הגדירו את זה כגיסט, אלא כקרצינומה, אבל זה היה לפני יותר משמונה עשרה שנה, יתכן שעוד לא כל כך ידעו על גיסטים. אני אלך לרופא גסטרו עוד כמה זמן, אבל האם יש לכם איזו שהיא מילת הרגעה, אני מאוד מודאגת מהכל.

גיסט – קשה לי לבלוע – מה זה יכול להיות ? - קרא עוד >
צליאק ותורשה – האם מחלת הצליאק תורשתית ?
ז' כסלו ה' אלפים תשע"ז

שלום, האם צליאק-רגישות לגלוטן, היא מחלה תורשתית? תודה

צליאק ותורשה – האם מחלת הצליאק תורשתית ? - קרא עוד >
תולעים בישבן ללא טיפול – זה מסוכן ?
ח' חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אם קיימים תולעים בישבן ולא מטפלים בזה, יכול לקרות משהו?

תולעים בישבן ללא טיפול – זה מסוכן ? - קרא עוד >
תרופות לרפלוקס יכולות להשפיע על עיכול המזון ?
ח' חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, האם תרופות לרפלוקס שמונעות או מפחיתות את הפרשת החומציות בקיבה כשיש החזר וושטי GERD (אנטגוניסט לרצפטור H2 או PPI) יכולות להשפיע במידה מסוימת על העיכול של המזון בקיבה עצמה אם יש שם פחות חומצה?

תרופות לרפלוקס יכולות להשפיע על עיכול המזון ? - קרא עוד >
קונסיל לטיפול בעצירות וחסימת מעיים
ח' חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, יש לי קרוהן ולפני כשנה אושפזתי עם חסימת מעיים. מאוד סובלת מעצירות. האם אני יכולה ומותר לי להשתמש בקונסיל לעצירות ?

קונסיל לטיפול בעצירות וחסימת מעיים - קרא עוד >
צליאק ושינויים הורמונליים – יש סיכוי לריפוי ?
ח' חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, בני אובחן בעבר - בגיל 9 כ'צליאק' לאחר בדיקת ביופסיה הוא עומד להתחתן בקרוב ואני שוקלת לנסות -לעשות אותי בדיקה מחודשת האם הוא עדיין 'צליאק' או שמא קרה הנס והוא התרפא. רציתי להתייעץ מבחינה רפואית האם מצב בו הוא יאכל תזונה רגילה עלול לגרום לשינויים הורמנליים וכד' כך שלא כדי לעשות את הניסוי בצמידות לחתונה (אציין שאכילת תזונה רגילה לא השפיעה עליו מבחינת יציאות סדירות וכד' גילינו את הצליאק בגלל קומה נמוכה) בתודה מראש

צליאק ושינויים הורמונליים – יש סיכוי לריפוי ? - קרא עוד >

מאמרים רפואים

הרפואה שלך - מאמרים רפואיים >
סיגמואידוסקופיה
כ"ט חשון ה' אלפים תשע"ז

מהות הבדיקה סיגמואידוסקופיה היא בדיקה המאפשרת הסתכלות ישירה אל חלקו הקרוב של המעי הגס. הבדיקה מתבצעת באמצעות אנדוסקופ – צינור דק וגמיש הבנוי מסיב אופטי ומצלמה ומסביבו מעטה פלסטי. עוביו של המכשיר כאצבע והוא מוחדר דרך פי הטבעת. ...

סיגמואידוסקופיה - קרא עוד >
קולונוסקופיה
כ"ט חשון ה' אלפים תשע"ז

מהות הבדיקה קולונוסקופיה היא בדיקה המאפשרת הסתכלות ישירה אל חלל המעי הגס. הבדיקה מתבצעת באמצעות אנדוסקופ – צינור דק וגמיש הבנוי מסיב אופטי ומצלמה ומסביבו מעטה פלסטי. עוביו של המכשיר כאצבע והוא מוחדר דרך פי הטבעת. המכשיר ...

קולונוסקופיה - קרא עוד >
גסטרוסקופיה
כ"ט חשון ה' אלפים תשע"ז

מהות הבדיקה בדיקה זו מבוצעת בעזרת מכשיר אופטי הכולל צינור גמיש שעוביו פחות מעובי הזרת, המוחדר דרך הפה לצורך הסתכלות ישירה לתוך חלל הושט, הקיבה והתריסריון. גסטרוסקופיה מאפשרת אבחון  מחלות כגון כיב פפטי, צליאק ונטילת ביופסיה בעת ...

גסטרוסקופיה - קרא עוד >
חזור למעלה