Skip to Content

ד”ר איתי הולצר

מנהל מחלקה אורתופדית

התמחות: כירורגיה אורתופדית
ד"ר איתי הולצר
ד”ר איתי הולצר - מנהל מחלקה אורתופדית

מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי מעיני הישועה

שאלות ותשובות

הרפואה שלך - שאלות ותשובות >
כאבים בירך אחורית – פגיעה רצועתית
ז' אייר ה' אלפים תשפ"ב

שלום, כבר במשך תקופה יש לי כאבים חדים בירך מאחורה למטה, כאבים לא ברורים שאני לא מצליחה לשייך אותם לשריר תפוס או משהו בסגנון.... לא עשיתי פעילות גופנית נמרצת לאחרונה, מה זה יכול להיות? תודה

כאבים בירך אחורית – פגיעה רצועתית - קרא עוד >
שטף דם לאחר הורדת גבס
כ"ה שבט ה' אלפים תשפ"א

שלום רב, ביום שני ה30.11 עיקמתי את קרסול ימין שלי, בהגעה לבית החולים ולאחר צילום התברר שזהו שבר תלישה קטן ולא משהו רציני. שמו לי סד גבס. ביום חמישי האחרון ה10.12, הגעתי לביקורת בבית החולים, הורידו לי את הסד גבס ועשיתי שוב צילום. הרופא אמר שהצילום נראה מצוין, נתן לי aircast airsport בצבע שחור שאיתו אוכל לדרוך בהדרגה על הרגל בעזרת קביים. אני מסתדרת עם התומך ומצליחה לדרוך, אך היום בבוקר(שבת 12.12) ראיתי שבאיזור הפציעה ישנם מין שטפי דם כאלה, אין לי כאבים חזקים ואם זה משנה האיזור עדיין טיפה נפוח. רציתי לשאול האם יש סיבה לחשוש מהשטפי דם שנוצרו? או שזהו חלק מההחלמה? לפנות לרופא? תודה רבה מראש !!!

שטף דם לאחר הורדת גבס - קרא עוד >
קרע במיניסקוס – ד"ר סוזנה הורביץ מומחית לרפואת ספורט
כ"א שבט ה' אלפים תשע"ט

שלום, לפני כשנה קרה לי קרע מסוג ידית דלי במיניסקוס המדיאלי עם היפוך של מקטע גדול מרקמת המניסקוס לאספקט האמצעי של הברך. יש לי כמה שאלות בנושא אשמח אם תוכלו לענות: 1. הייתי אצל שני מנתחים אשר עברו במהירות על בדיקות הMRI ובלי לחשוב יותר מדי ישר אמרו לי שכנראה שיורידו את החלק המפריע בזמן הניתוח. האם תוכלו בבקשה להמליץ על מנתח טוב אשר יוכל ממש לבחון את האפשרות של כן לנסות לתפור את החלק הקרוע ולא להוריד אותו. רצוי מנתח שעובד עם כללית. 2. האם ככל שאני יאמץ יותר את הרגל בדגש על הברך כך גדל הסיכוי לשחיקה של המיניסקוס שתקוע באספקט האמצעי של הברך? 3. אני מאוד מקווה שבמידה ואני יעשה ניתוח,יוכלו לתפור לי את המיניסקוס. האם ככל שאני דוחה את הניתוח כך גדל הסיכוי שהקטע הקרוע עובר יותר ויותר שחיקה ובכך מקטין את הסיכוי לתפור? תודה רבה !

קרע במיניסקוס – ד"ר סוזנה הורביץ מומחית לרפואת ספורט - קרא עוד >
בלט דיסק – האם ישפיע על המצב בגב ?
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני לוחם המשרת בחטיבת כפיר כרגע לפני קורס מכי"ם. במשך כל ההכשרה התלוננתי על כאבי גב, בגב התחתון. רק בסוף ההכשרה נשלחתי לבדיקת CT, בתשובה של ה CT מצאו אצלי ב L3 -L4 בלט דיסק נושק לשק. ו L4-L5 בלט דיסק נושק לשק עם לחץ קל על השק. כרגע אני עדיין סובל מכאבים שלפעמים בריצות ומאמצים מקשים עליי נורא, עכשיו השאלה האם יציאתי לקורס מכי"ם וסיום שירותי כלוחם ישפיע ויחמיר את המצב בגב?

בלט דיסק – האם ישפיע על המצב בגב ? - קרא עוד >
פציעה במשחק כדורגל – חבלת ולגוס בברך
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני זקוק לייעוץ והסברה בנושא פציעה שהתרחשה במהלך משחק כדורגל. ליפני כחודש וחצי נפצעתי במשחק כדורגל בתנועה שהיא סיבובית ,לאחר בדיקה MRI הגיעה בפענוח וכעת אני זקוק לעזרה בנושא. תוצאות הבדיקה: מצב לאחר חבלת ולגוס בברך עם קרע מדרגה שנייה בMCL הפרוקסימלי,קונטוזיות משיכה באפיקונדיל המדיאלי של הפמור וקונטוזיות עם דחיסה באפיקונדיל הלטרלי של הפמור. קונטוזיה גרמית ושבר עדין מאוד ללא תזוזה באספקט האחורי שאינו נושא משקל של הקונדיל הלטרלי של הפמור . קרע חלקי של הACL. בנוסף עדיין קיימת הגבלה ביישור הרגל עליה במדרגות והפעלת משקל על הרגל. ברצוני לדעת את הטיפול הדרוש לי בעקבות הפציעה אם אני חייב בניתוח ואת חומרת הקרעים והשבר והסבר כללי על הפציעה. תודה מראש.

פציעה במשחק כדורגל – חבלת ולגוס בברך - קרא עוד >
מתיחת רצועה ברגל – פציעה בסקי
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, נפצעתי בברך בסקי. לאחר צילום רנטגן, האבחון היה מתיחת רצועה. שמו לי מקבע לברך כדי שלא תזוז ונאמר לי לנוח כשבועיים ולהרים את הרגל. אני נעזרת בקביים, כך שאיני דורכת על הרגל. עברו כיומיים וכף הרגל התנפחה. מה עליי לעשות? מודאגת

מתיחת רצועה ברגל – פציעה בסקי - קרא עוד >
כאבים בשוקיים לאחר עליה על מדרגות
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, כבר זמן רב שאני סובלת כאבים בשוקיים, לאחר פעילות במשך פעילות ולפעמים ללא כל מאמץ,או מאמץ זעיר כמו לעלות מדרגה בלבד. בנוסף מלווים כאבי כתף שבאים והולכים וכאבי גב,אני הולכת עם מדרסים כבר שלוש שנים עקב קשת גבוהה אך ללא תועלת. בצילום שעשינו נקבע: התבהרות עם גבול סקלרוטי בקורטקס של טיביה דיסטלית ימנית,פרט לכך אין לראות נזק גרמי או תגובה פריאוסטלית. אני אשמח אם מישהו מהמומחים יעזור לי קצת להבין מה זה אומר והאם זה משהו חמור שיש לטפל בו ? תודה מראש.

כאבים בשוקיים לאחר עליה על מדרגות - קרא עוד >
מחלת פרטס בילדים – האם הצליעה עצמה עלולה להישאר?
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, ביתי בת כמעט חמש, עם פרטס דו צידי מזה שנתים.  הרופאים מנחים להידרותרפיה ופיזיותרפיה בקביעות.  למעשה אנחנו - ההורים - משך שנתיים מרגישים שלא קיבלנו את ההדרכה, ההכנה, הצפי וכו'. האם יש דברים נוספים שביכולתנו לעשות למען הילדה? לאחרונה התגברה תופעת הצליעה. לא אמרו לנו מעולם שזה חלק מהמחלה - חשבנו שזה הדבר שמנסים למנוע בכל הטיפולים - אבל כששאלנו את הרופא הוא ענה: את דואגת לקוסמטיקה? ובכן, כן! אין ילד בעולם שרוצה להיות צולע! ואין הורה שלא היה רוצה למנוע את זה! אני אישית סבורה שמרבית האנשים מעדיפים כאבים - כשהם נסבלים - מאשר צליעה! האם הצליעה עצמה עלולה להישאר? ושאלה נוספת, לא ממש רפואית - הילדה לשמחתנו לא עומדת בקריטריונים היבשים של זכאות לקצבת ילד נכה, אולם אם היינו מקבלים מהרופא המטפל אישור לכך שהיא זקוקה להשגחה (בשל העובדה שחלק מרכזי בטיפול זו מניעת הילדה מפעילות מזיקה, דבר שדורש עירנות והשגחה באופן קבוע) - אז היינו זכאים לכך, והדבר כמובן לא מיותר, שכן ההוצאות הנלוות למחלה הן רבות ביותר!  

מחלת פרטס בילדים – האם הצליעה עצמה עלולה להישאר? - קרא עוד >
כאבים בברכיים – תרופות סבתא יכולות לעזור ?
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

אני סובלת מכאבים בברכיים, המליצו לי על "תרופות סבתא" כמו משחה מצמח ארניקה, חליטות תה מצמחי מרפא (לשתייה) ועיסוי בשמן חרדל ושמן זית. האם זה יכול לעזור? האם אין סיכון בכך?

כאבים בברכיים – תרופות סבתא יכולות לעזור ? - קרא עוד >
יש תרגילים מיוחדים למניעת כאבי רגליים ?
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

אני בשנות השלושים לחיי. מדי פעם אחרי מאמץ יתר של הליכה ממושכת או פעילות אינטנסיבית, אני חשה בכאבים בברכיים. האם בעקבות כאבים אלו עלי להפחית בפעילות ובתנועה כדי למנוע את הכאבים, או להפך להגביר פעילות?" באותו הקשר, שאלה נוספת: האם ישנם תרגילים מיוחדים למניעת כאבי רגליים וברכיים?

יש תרגילים מיוחדים למניעת כאבי רגליים ? - קרא עוד >
כאבי ברכיים – האם יש קשר בין כאבי ברכיים לחורף?
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, מזה כמה שנים שאני סובלת מכאבי ברכיים ודווקא בחורף כאשר מזג האוויר מתקרר. ביקרתי בעבר אצל רופא המשפחה והוא טען שהוא לא רואה שום דבר ו'כנראה זה הגיל'. האם באמת יש קשר בין כאבי ברכיים לחורף? המליצו לי על חימום הברכיים בחורף האם זה יכול לעזור?

כאבי ברכיים – האם יש קשר בין כאבי ברכיים לחורף? - קרא עוד >
שטף דם ברגל לאחר נפילה, האם תופעה זו רגילה ?
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

לפני כשבועיים נפלתי בחוזקה על רגל שמאל מגובה 3 מדרגות ומתחתי את השריר בירך שמאל. לפי הוראת רופא נחתי כשבוע ואכן השריר החל להרפא, אך גיליתי שטף דם שירד לכיוון השוק. בימים האחרונים ראיתי אדמומית והשוק התחממה ושרפה. ביקרתי במר"מ ולדברי האורטופד שם יש דלקת בשוק וקיבלתי אנטיביוטיקה אוגמנטין שכבר אני נוטל 5 ימים. המצב לא השתפר וכל פעם שאני עומד אני מרגיש שריפה בשוק וכאבים, כאילו הדם יורד לשם בפתאומיות. האם תופעה זו רגילה כשיש דלקת שגורמת לי גם לצליעה ברגל שמאל כאשר אני הולך. תודה

שטף דם ברגל לאחר נפילה, האם תופעה זו רגילה ? - קרא עוד >
שברים בצלעות בגלל תאונת אופניים ברכיבת שטח
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני רוכב אופניים שעבר תאונת רכיבה בשטח כנראה יש לי שברים בצלעות. בהזדמנות הראשונה שמתי פלטה סיליקון שאני מחזיק במקפיא . אני עובד בתור מעסה מה עלי לעשות כדאי לזרז את ההחלמה ?

שברים בצלעות בגלל תאונת אופניים ברכיבת שטח - קרא עוד >
שבר בקרסול – איך לזרז את ההחלמה ?
י"ד חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני בת 26, שבוע אחרי שבר בקרסול. לפי הוראת האורטופד שלי עלי לא להזיז את הרגל, ולעשות צילום עוד כמה ימים כדי לראות אם צריך התערבות. כרגע יש לי כאבים עצומים במקום השבר, ובכלל כל האזור לא מרגיש לי טוב. (לפני 3 שנים נפלתי ושברתי את 2 הרגליים ואני יודעת בדיוק מה זה כאבי שברים) איך אפשר לדעת מה מצב הרגל, אם אין לי אפשרות להגיע לרופא? וכן מה אני יכולה לעשות עכשיו (במידה ולא צריך ניתוח) כדי לזרז את ההחלמה ולמנוע מקרים כאלו בעתיד?

שבר בקרסול – איך לזרז את ההחלמה ? - קרא עוד >
צליעה בילדים – מה יכולות להיות הסיבות?
י"ג חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, בני בן השלוש התחיל לאחרונה לצלוע ללא כל סיבה (כמו כאבים או פציעה). ביקרנו אצל אורתופד והוא אמר שיש לחכות זה יעבור, אך אני דואגת כי כבר עברו מספר שבועות והצליעה נמשכת. מה יכולות להיות הסיבות לצליעה כזו?

צליעה בילדים – מה יכולות להיות הסיבות? - קרא עוד >
קרע ברצועת הברך – האם יש טיפולים חלופיים ?
י"ג חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני בן 26 ולפני כשנה וחצי עשיתי תנועה לא נכונה והיו לי כאבים ככרך. פניתי לייעוץ אצל אורותופד בכיר והוא איבחן שנקרעה לי הרצועה הצולבת הקדמית בברך, הרבר אומת גם בצילום MRI . האורתופד המליץ לי על ניתוח, אך כשפניתי למנתח לקבוע תור הוא טען שלדעתו עדיפה פיזיותרפיה ואין צורך בניתוח כיון שלא מדובר על מקרה חמור. עשיתי כעצתו והלכתי לפיזיותרפיה אך אז אמר לי הפיזיותיפיסט שבדרך כלל כאשר לא עושים ניתוח, יש אחרי כמה שנים שחיקה בסחוס של הברך ועוד סיבוכים. יצאתי מבולבל אודה אם תוכלו להרחיב בעניין מתי ולמי כדאי לעבור ניתוח או לא במקרה של קרע ברצועת הברך והאם יש טיפולים חלופיים ?

קרע ברצועת הברך – האם יש טיפולים חלופיים ? - קרא עוד >
ברך חלופית בגלל משחיקה של שתי הברכיים
י"ג חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני בת 67 ולפני כעשר שנים אובחנתי כסובלת משחיקה של שתי הברכיים. ניסיתי טיפולים פיזיותרפיים ועברתי הזרקה לברך שמאל שהקלה עלי למשך מספר חודשים. בחצי השנה האחרונה אני סובלת מכאבים עזים גם במנוחה ולא יודעת מה לעשות. ניתוח יכול לעזור לי? האם איני מבוגרת מידיי בשביל ניתוח כזה?

ברך חלופית בגלל משחיקה של שתי הברכיים - קרא עוד >
מה ההבדל בין מפרק קרמי או מפרק פלסטיק ?
י"ג חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני בת 60, מועמדת להחלפת מפרק ירך עקב אוסטאוארטריטיס. מציעים לי מפרק קרמי או לחלופין פלסטיק כלשהו מתקדם. מה ההבדל בין שני החומרים? בהתאם למה ניתן לבחור את סוג השתל, ומהם השיקולים שצריכים להנחות אותי?

מה ההבדל בין מפרק קרמי או מפרק פלסטיק ? - קרא עוד >
זכוכית בכף הרגל – מה עושים ?
י"ג חשון ה' אלפים תשע"ז

בעקבות חדירה של זכוכית לכף הרגל התברר שיש לי פגיעה עצבית, הבוהן נפוחה והרגל כואבת, או לחילופין – מחוסרת תחושה. מה עושים? האם זהו מצב שניתן לריפוי?

זכוכית בכף הרגל – מה עושים ? - קרא עוד >
טיסה כאבי גב – כאבי גב בטיסה
י"ג חשון ה' אלפים תשע"ז

שלום, אני בת 34. לפני כחודש תקפו אותי כאבי גב חזקים מאוד בגב התחתון, עד כדי כך שלא הייתי מסוגלת לעמוד ואף לא לשבת, רק לשכב. בבדיקות לא עלה דבר, ואט אט הכאב נעלם. אני עומדת לטוס לחו״ל בעוד מספר שבועות ותוהה אם ישיבה במטוס למשך 12 שעות תהיה כדאית במצבי, או שהיא עלולה להחמיר אותו ?

טיסה כאבי גב – כאבי גב בטיסה - קרא עוד >

מאמרים רפואים

הרפואה שלך - מאמרים רפואיים >
אורתופדיה עם נשמה
ג' כסלו ה' אלפים תש"פ

המחלקה האורתופדית ב'מעיני הישועה', היא ללא ספק אחת המובילות במערך הרפואה הישראלי עם זמינות, נגישות, המשכיות ובעיקר: הרבה הרבה נשמה!! מקצוענות עם נשמה את השיחה עם ד"ר איתי הולצר ערכנו בשעות לילה מאוחרת יחסית, ולא בגלל שלא ...

אורתופדיה עם נשמה - קרא עוד >
ניתוח החלפת כתף
כ"ז ניסן ה' אלפים תשע"ז

מהו ניתוח להחלפת כתף? זהו ניתוח בו מתבצעת החלפה של חלקים מסויימים במפרק הכתף, מסיבות שונות (שחיקה, שבר או גידול)

ניתוח החלפת כתף - קרא עוד >
מחלה שחיקתית של מפרק הברך – הטיפול ניתוחי
ד' כסלו ה' אלפים תשע"ז

במשך שנים, נאמר למטופלים עם מחלה שחיקתית של הברכיים להמתין כמה שניתן עד ניתוח החלפה שלמה של מיפרק הברך. "המתן עד שתתבגר", נאמר, שכן אז "המפרק המלאכותי יאריך ימים אחריך". כאחד מכל חמישה מבוגרים סובל מארטריטיס ( מחלה שחיקתית של ...

מחלה שחיקתית של מפרק הברך – הטיפול ניתוחי - קרא עוד >
חזור למעלה